Zorunlu Teknik Koruma İçin İlk Adımlar

ABD Telif Hakkı Bürosu, DMCA kapsamında yakın zamanda duyurulan SMART Telif Hakkı Yasası’nda belirli teknik koruma önlemlerinin zorunlu hale getirilmesinin tartışılması için kamu görüşünün alınması sürecini başlattı.

 

ABD’li yasa koyucular, Uzun yıllar boyunca, internet siteleri üzerindeki telif hakkı sorunlarıyla daha etkin bir şekilde başa çıkabilmesi için DMCA’yı güncelleme seçeneklerini değerlendirdi, ancak önemli bir güncelleme olmadı. Telif Hakları Bürosu çeşitli seçenekleri ve bakış açılarını değerlendirmek için geçen bir istişare başlattı. Bu adım itirazlara ve muhalefete neden oldu.

 

Geçtiğimiz hafta yeni bir danışma süreci başlatıldı. Halihazırda, çevrimiçi internet hizmet sağlayıcılarının kendi içerik yükleme filtrelerini kullanmalarına izin veriliyor. Ne var ki telif hakkı ihlali teşkil edebilecek içerikler için henüz böyle bir yükümlülük mevcut değil. SMART Telif Hakkı Yasası’nın getireceği en önemli değişiklik bahsedildiği şekilde bir yükümlülük yaratıp içerik yükleme filtrelerinin algoritmalarını telif hakkı ihlali teşkil edebilecek içeriklerin tespiti doğrultusunda zorunlu olarak değiştirmeleridir.

 

Kanun taslağı, DMCA’nın 512. Bölümünde çevrimiçi internet hizmet sağlayıcılarının  belirli “Standart teknik önlemleri” (STÖ’ler) uygulayamazlarsa güvenli liman korumasını kaybetmesi gibi birkaç olası değişiklikten bahsediyor.

 

Telif Hakkı Bürosu’nun konu hakkında yayınladığı duyuru uyarınca hangi STÖ’lerin zorunlu olacağına kimin karar vereceği ve kural koyma  sürecinin nasıl işleyeceği, böyle bir kural koymayı yönetmek için en iyi kurum veya kuruluşun kim olduğu böyle bir kural koymanın sıklığının, faydalarının ve sakıncalarının ne olduğunun açık ve kesin bir şekilde yanıtlanması gerektiğini belirtti.

 

Mart 2022 tarihli SMART Telif Hakkı Yasası bu soruların çoğuna doğrudan yanıt veriyor.

 

SMART kanun teklifi, çevrimiçi internet hizmet sağlayıcılarının korsanla mücadeleye yardımcı olmak adına standart teknik koruma önlemlerini uygulamasını zorunlu hale getiriyor. Ayrıca bu tedbirlerin, çeşitli uzmanların ve paydaşların görüşü alındıktan sonra Telif Hakkı Bürosu tarafından belirleneceğini de  belirtiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-İspanya- Padawan ve SGAE Kararı

 

Tüm sorular da dahil olmak üzere istişareyle ilgili daha fazla ayrıntıya, Telif Hakkı Bürosu’nun birkaç gün önce yayınlanan resmi duyurusundan erişilebilir.