Google Şeffaf Olma Politikasına Devam Ediyor

10 yıl önce Google, şirket tarafından alınan tüm DMCA yayından kaldırma bildirimlerini belgeleyerek bu konuda şeffaf olacağını belli etti. O sırada şirket, yayından kaldırmalarda büyük bir artış olduğunu fark etti ancak asıl artışlar daha yeni başlıyor.

 

Tam olarak 10 yıl önce Google, şeffaflık raporunu DMCA yayından kaldırma taleplerine ayrılmış yeni bir bölüm ekledi. İlk kez, üçüncü kişiler, telif hakkı sahiplerinin hangi URL’leri ve ne miktarda hedeflediğini görebildi.

 

Google’ın Kıdemli Telif Hakkı Danışmanı Fred von Lohmann ise o zamanlar yaptığı açıklamayla her hafta 250.000’den fazla kaldırma talebi aldıklarını ifade etti. Bu sayı 2009  yılındaki yıllık miktara eşitti. Şimdilerde ise milyarlarca ifadesini kullanmak gerekiyor.

 

Son on yılda hak sahipleri, Google’dan telif hakkını ihlal eden içeriğe bağlantı verdiği iddia edilen 5,75 milyar URL’yi kaldırmasını istedi.

 

Bu yayından kaldırma talepleri, 300.000’den fazla farklı telif hakkı sahibinden geliyor. Hedeflenen alanlara baktığımızda, 4shared.com’un 68 milyon bildirilen URL ile lider olduğunu görüyoruz. En çok aranan ilk beş alan adı ise, artık kullanılmayan mp3toys.xyz sitesi, rapidgator.net, chomikuj.pl ve uploaded.net platformlarının yanı sıra engellemeyi kaldıran proxy portalı unblocksites.co.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Danimarka’da Korsana İzin Yok