ABD’de Dijital İhlallere Karşı Yeni Bir Adım Mı?

Bir Demokrat ve bir Cumhuriyetçi senatör SMART kısaltmasıyla tanıttıkları ortak tekliflerini ABD Senatosu’na sundular. Teklif dijital ortamdaki hak ihlallerini engellemeyi hedefliyor.

 

Teklif esas olarak “Güvenli liman” istisnasından yararlanan servis sağlayıcılara yönelik bazı önlemler içeriyor. Yasa teklifinin sistematiği Librarian of Congress (Kongre Kütüphanecisi ABD sisteminde telif hakları konusunda önemli sorumluluk ve yetkilere sahiptir) ile Telif Hakları Ofisi’nin servis sağlayıcılar için özgün teknik önlemler önermesini ve bunlarda değişiklik yapabilmesini içeriyor. Servis sağlayıcı tanımlaması YouTube gibi içerik sağlayıcıları ve internet servis sağlayıcılarını kapsıyor.

 

Hak sahipleriyle teknoloji şirketleri arasında küresel düzeyde süren bu tartışmanın odak noktalarından birisi de ABD. Bir diğer odak noktası ise İngiltere. Dünya müzik endüstrisini hem Pazar hem de sermaye olarak ön sıralarında yer alan bu iki ülkede atılacak adımlar bütün ülkeleri etkiliyor. Bu bakımdan SMART gibi adımların sonuçlarının izlenmesinde yarar var.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Yeni Düzenleme: Müzik Yayınları Kısıtlanıyor