Güneydoğu Asya’da İnternet Kullanıcıları

Insider Intelligence tarafından Güneydoğu Asya’da internet kullanıcılarına ilişkin yeni bir rapor hazırlandı. Raporda 2022’de yıllık % 3,1 artışla dünyanın en hızlı büyüyen ikinci bölgesinin Güneydoğu Asya olacağı belirtildi.

 

Insider Intelligence bölge nüfusunun % 54’ünün çevrimiçi olduğu ve 2019 yılından bu yana internet kullanıcılarının sayısının 53,9 milyon artacağı tahmininde bulundu.

 

Öte yandan Güneydoğu Asya’daki yıllık internet kullanıcı sayısındaki artışın raporda belirtilen tahmin dönemi için tek haneli rakamlarda kalacağı öngörüldü. Bölgede çift haneli büyümenin en son 2016 yılında yaşandığı belirtildi. O zamandan beri, internet kullanıcı sayısındaki artış kademeli olarak düşüyor, ancak 2020’de pandemi nedeniyle bir kerelik bir artış görüldü.

 

Bu yıl, bölgedeki internet kullanıcı sayısındaki en büyük artışın Endonezya (% 3,9) ve Tayland’da (% 3,2) olacağı ve bölgedeki genel büyüme oranının 2026 yılına kadar % 1,4’e ulaşacağı da tahminler arasında.

 

Güneydoğu Asya’nın 2022’de internet kullanıcı sayısı 370,7 milyon olarak belirtildi. Rapora göre Güneydoğu Asya alt bölgesindeki altı ülke, 2022’de tüm Asya-Pasifik’teki internet kullanıcılarının % 14,4’ünü oluştururken, bu oran Çin’de % 39,9 ve Hindistan’da % 25,4 olacak.

 

Rapor akıllı telefon kullanımıyla ilgili tahminleri de içeriyor. Güneydoğu Asya’da çevrimiçi etkinlikler için akıllı telefonların kritik öneme sahip olduğu belirtilirken, 2022’de bölgedeki internet kullanıcılarının % 88’inin akıllı telefon kullanıcısı olacağı, 2026 için ise bu oranın % 90,1’e çıkacağı öngörüldü.

 

Rapora göre bu yıl Güneydoğu Asya’daki akıllı telefon kullanıcılarının sayısı, toplam cep telefonu kullanıcılarının sayısından daha hızlı artış görecek. Pandemiden bu yana, bölgedeki tüketiciler akıllı telefonları ağırlıklı olarak mobil ödemeler, videolar, oyun, araç çağırma ve yemek siparişleri için kullandı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Dünya’da 4,55 Milyar İnternet Kullanıcısı Olacak