CTV, ABD TV Reklam Endüstrisini Besliyor

Insider Intelligence Amerika’da linear TV reklam harcamalarının bu yıl 68,35 milyar dolara ulaşacağı öngörüsünde bulundu. 2026’da ise 64,94 milyar dolara düşeceğini belirtti.

 

Bu düşüşe rağmen, lineer ve bağlantılı TV (CTV) üzerindeki reklam harcamalarının bu yıl toplamda 87,24 milyar dolardan 2026’da 100 milyar doların üzerine çıkacağını öngören Insider Intelligence bunu CTV izleme oranındaki artışa bağladı.

 

Insider Intelligence’a göre yayın ağları, dijitale geçişi takip ediyor ve CTV reklamcılığını besleyen reklam destekli talebe bağlı video (AVOD) hizmetlerine yatırım yapıyor. Disney+ ve Netflix gibi premium streaming platformları da şu anda ABD’de Hulu’nun hakim olduğu AVOD alanına giriyor. Bu yıl AVOD hizmetlerini kullananların oranı nüfusun % 41,6’sı ve CTV’ler ile benzerleri için harcanan zaman günde 2 saate yaklaştı. Bu gelişmeler reklam gelirlerini artıran önemli faktörler olarak görülüyor.

 

Ek olarak bir başka araştırmasında hem lineer hem de bağlantılı TV’de (CTV) bin başına maliyetleri (CPM) birkaç gücün artırdığını belirten Insider Intelligence, doğrusal tarafta izleyici seviyelerinin reklam harcamalarından daha hızlı bir oranda düştüğünü ortaya koydu.

 

Samba TV’ye göre, ABD doğrusal reklam gösterimlerinin neredeyse tamamı (% 94), 2022’nin ilk çeyreğinde TV izleyicilerinin yalnızca % 55’ine sunuldu. Başka bir deyişle, az izleyici olarak nitelendirilebilecek izleyicilerin neredeyse yarısı, bu çeyrekte tüm doğrusal reklamların yalnızca % 6’sını gördü.

 

Cross Screen Media tarafından 2021’in ikinci yarısında 500’den fazla ABD’li reklam sektörü profesyoneli arasında yapılan bir ankete göre ise, alıcıların % 51’i ve satıcıların % 58’i, 2022’de 2021’e kıyasla TV yayını reklam oranlarının artmasını beklediklerini söyledi.

 

CTV’ler için artış beklentisi daha yüksek. CTV’ler için alıcıların % 79’u ve satıcıların % 78’i artış beklentisinde.

 

Aralık 2021’de Zenith, 2022’de global bazda TV için reklam maliyetlerinin % 11 artacağını ön görüyor. Diğer mecralar için Zenith’in öngörüsü reklam maliyetlerinin ev dışında % 4, dijital ekranda % 3, radyoda ise % 2 artacağı yönünde.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Amerikan Müzik Ödülleri Açıklandı