Dijital Ses Kullanımı Artıyor

Insider Intelligence yeni araştırmasında Amerika’da dijital sese 2016’dan bu yana günde bir saatten fazla zaman harcandığını belirterek, günlük rakamın yaklaşık 2 saatin üzerine çıkacağını öngörüyor.

 

Araştırmaya göre dijital ses, Amerikalı yetişkinler arasında toplam medya süresinin % 12,7’sini oluşturacak. Dijital medya süresi içinde, sesin payı ise % 20,3 olacak. Yetişkinler, her gün alt OTT hizmetlerinden (1 saat 27 dakika) daha fazla oranda dijital ses dinliyorlar (1 saat 40 dakika).

 

Dijital ses dinlemek radyo dinlemekten daha popüler, ancak radyo harcanan ses süresinin önemli bir bölümünü elinde tutuyor. Bu yıl, toplam ses süresinin yaklaşık % 55’i dijital platformlarda (1:40), kalan % 45’i (1:23) ise geleneksel radyoda harcanacak. Dijital ilk olarak 2020’de radyoyu geçti ve o zamandan bu yana dijital sesin payı arttı.

 

Radyo, 2022’de Amerikalı yetişkinler arasında tüm medya zamanının % 10,5’ini oluşturmaya devam edecek.

 

Dijital ses içinde, podcast dinleme artış açısından öne çıkan alt kategori olmaya devam ediyor. Dijital ses, müzik, dijital radyo, sesli kitaplar, seminerler ve hatta “sesli notlar” adı verilen yeni bir formatı içeriyor. Podcast’ler bunlar arasında en popüler öğe olmaya devam ediyor. ABD’de yetişkinlerin podcast’lere harcadığı süre bu yıl % 15 artarak günde 23 dakikanın biraz üzerine çıkacak. Bu, toplam dijital ses süresinin % 23,1’ine tekabül ediyor. Beş yıl önce, podcast’ler dijital ses süresinin yalnızca % 9,1’ini oluşturuyordu.

 

Podcast dinleyicileri arasında rakamlar çok daha yüksek. ABD nüfusunun sadece % 37,4’ü bu yıl podcast dinleyicisi olacak, ancak bu grup içinde podcast’lere harcanan süre günde yaklaşık 53 dakikaya ulaşacak.

 

Raporun detayları için tıklayınız.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müziğin Gelecek On Yılındaki Trendler