Avrupa Birliği Korsan IPTV Hizmetlerine Dikkat Çekiyor

Daha önce yayınladığımız bir haberde Avrupa çapında devasa bir operasyonla 5.500 IPTV sunucusunun kapatıldığını ve 50 milyondan fazla IPTV kullanıcısı tespit edildiğini, başka bir haberde de İsviçre’de 84.000den fazla televizyon şovu ve filmi yayınlayan bir IPTV dağıtıcısının kapatıldığını bildirmiştik.

 

Korsan IPTV platformları İngiltere’de de oldukça popüler hale geldi. IPTV ile ilgili olarak yaz aylarında gerçekleşen bir tutuklama ve el koyma eylemlerinin ardından korsan IPTV hizmetleri ve yasadışı TV yayın cihazlarının tedarikine karıştığı şüphesiyle tutuklanan kişinin serbest bırakılmasına rağmen İngiltere’de IPTV abonesi olduğu düşünülen 7.000 kişiye ihtar mektubu gönderileceği belirtiliyor. Hizmetin adı söylenmiyor ancak hizmete yaklaşık 32.000 kişinin abone olduğu tahmin ediliyor.

 

Öte yandan yine İngiltere’de başka bir korsan IPTV  hizmeti veren Global / Global Entertainment aboneleri, Haziran ayı sonunda ekranlarında “Bu yasadışı streaming hizmeti Norfolk ve Sussex Polisi tarafından ele geçirildi”, “Yasadışı yayınları izlemek suçtur. IP adresiniz kaydedildi. Tüm yasadışı medya streamingini derhal durdurmanız ve streamingten vazgeçmeniz isteniyor.” uyarısıyla karşılaşmışlardı.

 

Avrupa Birliği lisanslı olmayan IPTV hizmetlerini sağlayan operatörlerin Avrupa’da çoğalmasından rahatsız ve oldukça endişeli. Öyle ki bugün yayınladığımız haberler arasında da yer alan Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan 2020 yılına ait Sahtecilik ve Korsanlık İzleme Listesine bu yıl IPTV kategorisi de eklendi (Raporla ilgili habere ulaşmak için tıklayınız).

 

Raporda lisanslı olmayan IPTV’ler geniş kapsamlı ele alınmış. Lisanssız IPTV hizmetleri, dünya çapında yasal hizmet sağlayıcılardan yasadışı olarak elde edilen yüzlerce hatta binlerce TV kanalına streaming yoluyla izinsiz erişim sağlıyorlar. Kullanıcılar, gişe rekorları kıran filmler ve spor etkinlikleri gibi premium içerikler de dahil olmak üzere her türlü TV içeriğine erişebiliyorlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Paris Mahkemelerinden Öncü Karar

 

Raporda, bazı tüketici cihazlarının önceden yüklenmiş bir veya daha fazla korsan IPTV uygulamasıyla satıldığı yazılıyor.

 

Lisanssız IPTV hizmetlerinin iş modeli genellikle aboneliklere dayanıyor. Pek çok tüketici bu Pay-TV hizmetlerinin yasadışı olduğunun farkında olmayabiliyor. Bazı lisanssız IPTV hizmetleri de iş modellerini reklama dayandırıyor.

 

Raporda paydaşlar, lisanssız IPTV hizmetlerinin faaliyetlerini izlemenin özellikle zor olduğunu bildiriyorlar. Rapora göre bazı lisanssız IPTV operatörler, uygulamalarını, telif hakkı ihlal bildirim prosedürü olmayan “resmi olmayan” uygulama mağazalarında veya web sitelerinde satıyor.

 

Diğerleri, kullanıcılarını genel uygulamaları (yani yasadışı olmayan genel video oynatıcıları) indirmeye davet ederken, lisanssız IPTV operatörlerinin sağladıkları korsan içeriğin streamingi için bu uygulamaları nasıl kullanacaklarını açıklıyor.

 

Raporda ayrıca, bu hizmetlerle ilgili teknik altyapının çok karmaşık olduğu ve içerik kaynaklarının ve yasadışı hizmet operatörlerinin tanımlanmasını zorlaştırdığı da belirtiliyor.

 

Bu karmaşık kopyalama ağı, yayıncıların içeriğini kopyalayan, başkalarına satmak için elde eden, toplayan aktörlerden oluşuyor. İkinci halka kanallar kümesini nihai tüketiciye yeniden satan veya stream eden lisanssız IPTV’lerden oluşuyor. Böylece ortaya çıkan yeniden satış, değiş tokuş ve yeniden stream ağı bir TV kanalının tek bir yayınının, yalnızca yüzlerce lisanssız IPTV hizmetinde değil, aynı zamanda yasadışı streaming web sitelerinde  ve çevrimiçi içerik paylaşım servislerinde  çoğalmasını açıklayan paralel bir karaborsa oluşturuyor. Dahası bu karmaşık ağ, çeşitli ülkelerden yasadışı operatörlerin işbirliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor ve bir IPTV operatörünün kimliğini ve tam yerini bulmayı zorlaştırıyor.

 

Raporda, İzleme Listesi’ne dahil edilmek üzere King365tv.com, VolkaIPTV.com, Electrotv-sat.com adlı web sitelerine yer verildi. Bu sitelerin lisanssız IPTV hizmetleri için abonelik sattıkları iddia ediliyor.

 

Fotoğraf: Nicolas J Leclercq