Avrupa Birliği Komisyonu’nun Korsan İzleme Listesi

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her yıl hazırladığı sahtecilik ve korsanlığa ilişkin etkin noktaların ön plana çıkartıldığı raporu yayınlandı.

 

Komisyon’un yayınladığı ikinci Sahtecilik ve Korsanlık İzleme Listesi, sahtecilik ve korsanlıkla uğraşan ve bunlardan fayda sağlayan AB dışındaki web siteleri ve fiziki pazarları belirtiyor. Avrupa Birliği Komisyonu yaptığı açıklamada bu faaliyetlerin, AB şirketlerinin ve yaratıcılarının fikri mülkiyet haklarını baltaladığı, AB işletmelerine ve işlerine zarar verdiği ve tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehdit ettiğini söylüyor.

 

Listenin amacı, AB dışındaki kanun uygulayıcılar ve politika yapıcılar arasında bu hizmetlerin rolü ve etkisi konusunda farkındalık yaratmak.

 

İzleme Listesi hakkında yorum yapan IFPI Başkanı Frances Moore “Müzik kültürel ve duygusal olarak hayatımıza fayda sağlaması yanında, AB ekonomisine yıllık 81,9 milyar Euro katkıda bulunuyor ve iki milyon işi destekliyor” diyerek bu katkının, Komisyon tarafından belirlenen dijital platformlar tarafından tehlikeye atıldığını vurguladı.

 

Frances Moore, raporun bu yıl stream ripping sitelerini tanımlamasının yanı sıra, sosyal medya platformlarını da yeni bir kategori olarak tanıdığını ve bu kategoride Telegram gibi şirketlerin, hizmetlerinde ortaya çıkan büyük ölçekli telif hakkı ihlallerini önlemek için, daha fazlasını yapmaları gerektiğini de vurguladı.

 

Komisyon tarafından belirlenen siteler şöyle: wi.to/Ddl.to; Dbree.org; Y2Mate.com ve Youtubeconverter.io; Flvto.biz ve 2Conv.com; Telgraf; Rapidgator.net; Savefrom.net; 4shared.com; uploaded.net; 1337x.to; Rarbg.to; Music-Bazaar.com; ve Music-Bazaar.mobi.

 

Öte yandan Raporda Türkiye’ye de İzleme Listesi’nde yer verildi. İzmir Bedestan ve İstanbul Ak Çarşı ile birlikte, günde 250.000 ila 400.000 ziyaretçisi ve 61 sokakta yer alan 4.000’den fazla mağazası ile İstanbul Kapalıçarşı’da önemli ölçüde fiziki korsan yerleri olarak belirtiliyor. Ayrıca Haziran 2020’de % 88,68’i Türkiye’den olmak üzere 9,60 milyon ziyaretçi alan Fullhdfilmizlesene sitesi de, raporda korsan internet sitesi olarak yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı -İsveç-Kanal5 Kararı

 

Raporun tamamı için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Guillaume Périgois