Avrupa’da Korsan IPTV Operasyonu

Avrupa çapında devasa bir   operasyonla TV kanallarını, spor naklen yayınlarını  ve filmleri korsan yayınlayarak halka sunan 5.500 IPTV sunucusu kapatıldı. Avrupa Birliği Ceza Adaleti İşbirliği Ajansı Eurojust’a göre (European Union Agency for Criminal Justice Cooperation) 19 ülkeye uzanan devasa operasyonda 11 ülkeden 700 polis memuru görevlendirildi.

 

Eeurojust’a göre bu operasyon için, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Yunanistan, Litvanya, Romanya, Slovenya, Hollanda ve İsveç dahil olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından yasa uygulayıcıları arasında  bir koordinasyon merkezi kurulduktan sonra, sınır ötesi işbirliği için baskın öncesinde toplantılar yapıldı.

 

Guardia de Finanza haber kaynağına göre İtalyan savcıların önderliğinde Eurojust’la birlikte yürütülen “Perfect Storm / Kusursuz Fırtına” operasyonu korsanlar tarafından kullanılan platformların, sunucuların ve akıllı kartların “uzaktan kapatılması” dahil olmak üzere çeşitli teknik önlemlerin konuşlandırılmasıyla geçtiğimiz hafta başlatıldı.

 

“Kusursuz Fırtına” Operasyonu esnasında, İtalya ve Avrupa’nın başka yerlerindeki korsan operasyonunun sözde merkezlerini hedef alan 30 arama ve el koyma emri alındı ve 23 şüpheli tespit edildi. Ayrıca IPTV sağlayıcısının yerel bayilerine karşı 100 ev araması yapıldı.

 

Daha sonra Avrupa’nın dört bir yanından 700’den fazla polis memurunun dahil olduğu operasyonla İtalya ve Malta başta olmak üzere yukarıda yer alan ülkelerdeki sunucular hedef alındı ve 5.500 sunucu kapatıldı. Suç faaliyetlerinin lideri olduğu iddia edilen ve 10,7 milyon avro kar sağladığı tahmin edilen bir kişi İtalyan yetkililer tarafından tutuklandı.

 

Operasyonda belirtildiğine göre 50 milyondan fazla IPTV kullanıcısı tespit edildi.

 

Türkiye’de olduğu gibi pek çok ülkede dekoder cihazlar korsan filmlere, TV şovlarına ve canlı sporlara ücretsiz veya ucuz erişim sağlamak için çok sayıda tüketici tarafından kullanılıyor. Bu durum özellikle sportif alanda çok büyük gelir kaybına ve takımlarla yayıncı kuruluşlar arasında sorunlara yol açıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  93/83/AET Sayılı Konsey Yönergesinde Değişiklik Yapan Ve Yayın Kuruluşlarının Bazı Çevrimiçi İletimlerinde Ve Radyo-Televizyon Programlarının Yeniden İletimlerinde Uygulanan Telif Hakkı Ve Bağlantılı Hakların Kullanılması Hakkındaki Kuralları Belirleyen 17 Nisan 2019 Tarihli (AB) 2019/789 Sayılı Avrupa Parlamentosu Ve Konsey Yönergesi

 

Benzer operasyonlar daha önce de yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gene İtalya’da gerçekleştirilen operasyonla 200 server kapatılmış, bu yılın başlarında İspanya ve ABD’den gelen taleplerle bir diğer operasyon gerçekleştirilmişti.

 

Korsan IPTV operasyonlarının en büyüğü olan sonuncusu sonrasında Eurojust Başkan Yardımcısı ve İtalya temsilcisi olan Filippo Spiezia,  proaktif bir çalışmayla yasa dışı olan bu işleri engellemeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Fotoğraf: Marques Kaspbrak