Avrupa’da Korsan IPTV Operasyonları Devam Ediyor

İsviçre’de korsanla mücadele için operasyon düzenlendi. Canal+ ve NAGRA isimli korsan karşıtı iki şirketin şikayeti sonucu başlatılan süreçte, 84.000’den fazla televizyon şovu ve filmi yayınlayan IPTV dağıtıcısı kapatıldı. Bu operasyonla KBoxServ isimli ana domaine el konuldu.

 

Cezalandırma için şikayet Canal+ ve NAGRA tarafından yapıldı. Yapılan şikayet sonrası İsviçre’de ilk defa bu denli kapsamlı bir korsanla mücadele operasyonu düzenlendi.

 

Operasyon internet üzerinden korsan olarak erişime açık olan 77.000’den fazla televizyon şovu ve 7.000 filmin erişimini engelledi.  160 dolara satılan  KBoxServ isimli kutu içeriğinde sunulan bu film ve şovlara erişim engellendi.

 

” https://www.kboxserv.com/ “ alan adlı siteye tıklandığında 10 Kasım tarihinden beri siteye erişimin engellendiği görülüyor ve siteye el konulduğu açıklanıyor. Yürütülen operasyonun telif hakkı ihlallerine karşı yürütülen süreç kapsamında olduğu bildiriliyor. Bu sitenin kapatılmasının Europol ve Eurojust tarafından yürütülen Fransa, Almanya, Hollanda ve Monaka’dan Avrupa Birliği kolluk kuvvetlerinin desteğiyle düzenlenen operasyonların sonucu olduğu belirtiliyor.

 

Europol, KBoxServ müşterilerine sunulan içeriğin yerel olarak İsviçre’nin yanı sıra Fransa, Almanya ve Hollanda da dahil olmak üzere Avrupa’daki sunucularda bulunduğunu belirtti. Memurlar, bu ülkelerde ve Monako’da dokuz ev araması gerçekleştirdi, üç şüpheliyi tutukladı ve İsviçre’de sekiz banka hesabına el koydu.

 

Bu süreç, Avrupa’da korsan IPTV’lere yönelik geniş çaplı düzenlenen operasyonun devamı niteliğini taşıyor. Bu operasyon sürecinde daha önce de, Avrupa çapında TV kanallarını, spor naklen yayınlarını  ve filmleri korsan yayınlayarak halka sunan 5.500 IPTV sunucusu kapatılmıştı.

 

Daha önce Müzik Analiz’de “Avrupa’da Korsan IPTV Operasyonu” başlığı ile yayınlanan haberi okumak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Cindy Tang
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Microsoft TikTok’u ve Trump’ı Kurtaracak mı?