Yeni Teknolojiler, Yeni Pazarlama Yöntemleri

Teknolojik gelişmeler sadece satış kanalları ve yöntemlerini değiştirmekle kalmıyor, tanıtım alanında da farklılaşmalara neden oluyor. Hit sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar tanıtmanın esas unsuru haline gelirken, etik dışı olan yöntemler yaygın biçimde kullanılıyor. Ne var ki tanıtım ve pazarlama alanında bu tür “uygunsuz” yöntemlerin dışında kalan ve yeni teknolojileri kullanan yöntemlerde de hızla gündeme geliyor.

 

 

Yeni teknolojilerin pazarlama ve tanıtım alanında kullanılmasının önemli örneklerinden birisi 2018 yılında yayınlanan Tony Bennett vs. Diana Krall, Love Is Here to Stay albümünün tanıtım çalışmalarında sergilendi.  “Tony Bennett ile düet” adıyla sürdürülen kampanyada hayranlara albüme adını veren Love İs Here To Stay şarkısının Diana Krall bölümlerini seslendirme imkânı verildi. Hayranlar Smule isimli şarkı aplikasyonunu kullanarak yaptıkları bu kayıtları kendi sosyal mecralarına koyabildiler. Bakınız https://www.youtube.com/watch?v=OChS325Q86E)

 

2012 yılında iOS 2013 yılında android için piyasaya sürülmüş bir müzik aplikasyonu olan Smule, 2017 yılından itibaren düet uygulamalarına imkan tanımaya başlamıştı. Love is here To Stay tanıtımı için yapılan videolar 151.000 defa izlendi. Kampanyanın hedef kitlesinin 45+ yaş grubu olduğu düşünüldüğünde bu hayli yüksek bir sayı demek. Musically’e göre kampanya sonucunda albüm Billboard Top 200 listesinde on birinci sıraya yükselmiş ve caz albümleri arasında birinci oldu.

 

Benzer bir yöntem 2019 yılında yayınlanan Amir’e ait “5 minutes avec toi” isimli single tanıtım çalışmalarında da kullanıldı. Ne var ki burada ses kaydı ile yetinilmedi ve HoloMe firması tarafından geliştirilen bir aplikasyon ile Augmented Reality ve hologram teknolojileri kullanılarak fanların kendi video içeriklerini oluşturmalarına olanak tanındı.

 

(Aplikasyon https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Amir.Warner&hl=tr linkinden indirilebilir)

 

Böylece hayranlara sağlanan erişimin yanı sıra birçok kaliteli video klip de ortay çıktı ve kullanıldı. Musically tarafından verilen bilgiye göre aplikasyon 11.000 kişi tarafından indirildi ve yayınların başlamasıyla stream sayıları %20 arttı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yeni Bir Yapay Zeka Uygulaması da Ingrooves’dan

Two Door Cinema Club topluluğu da AR billboard uygulaması kullanarak, bu billboardlarla etkileşime giren 20.000 kişinin gruptan yeni haberlere erişmelerini ve çekilişlere katılmalarını sağlayan bir iletişim oluşturmuştur.

 

2020 yılından başlayarak pazarlama kampanyalarında daha fazla interaktiviteye olanak sağlayan yeni teknolojilerin kullanımının artacağı görülüyor. Belki de Tony Bennett ve Amir örneklerinde olduğu gibi kampanya içeriklerinin ve hatta müzik içeriklerinin hayranlarla birlikte oluşturulduğu süreçleri daha sık yaşayacağız.


Fotoğraf: Rodion Kutsaev