Xiami Müzik 12 Yıl Sonra Kapanıyor

Çin’in ünlü Xiami Music streaming uygulaması, 12 yıllık faaliyetinin ardından kapanıyor. Resmi olarak 2008’de piyasaya çıkan Xiami, Çin pazarındaki müzik stratejisinin parçası olarak, Alibaba tarafından 2013 yılında satın alınmıştı. Ne var ki şimdi uygulama streaming hizmetini 5 Şubat’ta durduracak.

 

30 milyondan fazla parçaya sahip olan Xiami ilk etapta bağımsız müzisyenler için önemli bir platform oldu. Platformda 40.000’den fazla bağımsız müzisyen bulunmaktadır. Hizmet her ne kadar Çin’in dijital alanda diğer önemli oyuncuları olan Tencent Music ve NetEase Cloud gibi hizmetlerin gerisinde kalsa da son verilere göre yaklaşık 22 milyon aylık aktif kullanıcısı ile Çin pazarının önemli bir unsuruydu.

 

Xiami’nin WeChat’te yer alan gönderisine göre platform hesap kaydı ve albüm satın alma işlemlerini sona erdirdi ve 5 Ocak itibariyle üyelerin ücretlendirmesini durdurdu. Kullanıcılar hesap bilgilerini ve çalma listelerini diğer platformlara aktarabilecekler ve ücret iadeleri için başvurabilecekler. 5 Şubat’ta tamamen kapanacak olan hizmet,  Yinluo veya diğer adıyla Conch Music olarak bilinen müzik dağıtım şirketini devam ettirecek.

 

Xiami veda mektubunda ürünün her yenilenmesi ve güncellenmesiyle birlikte daha sade olmasını ve kullanıcıların kendilerine ait yeni bir müzik dünyasını keşfetmelerini istediklerini ancak kaçınılmaz olarak bazı fırsatları kaçırdıklarını ifade ederek, lisanslı içeriğin edinimi açısından kullanıcılarının çeşitlendirilmiş ihtiyaçlarını çok iyi karşılayamadıklarını ve bundan üzüntü duyduklarını söyledi.

 

KrASIA haber kaynağına göre Fastdata araştırma firmasının istatistikleri, Çin’deki müzik streaming hizmetlerinin aylık aktif kullanıcılarının 620 milyona ulaştığını ve ödeme yapan kullanıcıların sayısının Ekim ayı itibarıyla 70 milyonu aştığını ortaya koyuyor. Pazara 32,49 milyar ABD doları piyasa değeri ile TME (Tencent Music Entertainment) hakim. TME bünyesinde hizmet veren üç ana platform – QQ Music, Kugou Music ve Kuwo Music – Ekim ayına kadar sırasıyla 201,2 milyon, 187,7 milyon ve 72,5 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahip. Öte yandan yine Çin için önemli bir şirket olan NetEase’nın Netease Cloud Music platformunun 89 milyon aylık aktif kullanıcısı varken Xiami’nin 22 milyon aylık aktif kullanıcısı vardı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Instagram ve Facebook’tan Yeni Tanıtımlar

 

Özellikle 2015 öncesi yıllarca önemli ölçüde müzik korsanlığına maruz kalmış olan Çin Müzik Pazarı’nda 2001 yılında Telif Hakları Yasası’nın kabul edilmesine rağmen uygulanması için yıllarca hükümet tarafından alt yapı oluşturulmadı ve 2015 yılına kadar internet korsanlığı ciddi boyutlara ulaştı.

 

2015 yılı itibariyle Hükümet konuyu ele alarak “Operation Sword Net”i başlattı ve bu operasyonla 1 haftada 2 milyon korsan şarkı veya lisansız şarkı internetten silindi. Böylelikle Çin Dijital Müzik Pazarı 2015 yılı itibariyle yoğun bir korsan pazarından lisans alt yapısı üzerine kurulu bir pazar haline geldi. Böylece Alibaba dahil Çin’in bütün teknoloji devleri müzik alanında önemli stratejiler geliştirdiler. Artık tüketicilerin % 96’sının lisanslı müzik dinlediği bir Pazar olan Çin’de uluslararası müzik şirketleri ve dijital şirketler farklı iş modelleriyle yer almaya başladı. Çin’de halen müzik için para ödeme alışkanlığı olmayan çok geniş bir kitle söz konusu.

 

Çin pazarı ile ilgili yazılarımız için:

 

https://muzikanaliz.com/cin-pazarina-girmek-mumkun-mu/

 

https://muzikanaliz.com/muzik-dunyasinin-yeni-pazarlari/

 

Fotoğraf: Ari He