Alibaba ve Xiami Hakkında Söylentiler Var

Müzik ekosisteminde Çin, teknolojik gücüyle de birlikte günden güne büyüyor. Çin’deki en önemli teknoloji şirketlerinden olan Alibaba’nın bir de Xiami isimli müzik streaming servisi bulunuyor. Xiami, özellikle Çin’de bilinen bir streaming servisi. Buna rağmen Xiami, Tencent Music’in üç önemli servisi olan QQ Music, Kugou ve Kuwo’nun veya NetEaseCloud Music ayarında değil.

 

Xiami’nin kapanacağına dair Çin sosyal medyasında söylentiler çıktı. Çin sosyal medya platformu Weibo üzerinden bir müzik yöneticisi tarafından konuya ilişkin yapılan bir paylaşım dedikoduları başlattı. Paylaşım, Xiami’nin pazarlama müdürlerinin  kapanışı ve duyurusunu tasarlamak üzere Pekin’de buluştuğunu belirtiyordu. Böyle olunca Çin’de sosyal medya üzerinde 2021’in başında kapanacağına dair söylentiler yayılmaya başladı. Alibaba tarafından 2019 Eylül ayında NetEase Cloud Music’ten alınan hisseler de dedikoduları arttırdı. Resmi bir açıklama gelmese de sosyal medya bu rivayeti konuşuyor.

 

Gerçeği 2021 gösterecek. Sonuç her ne olursa olsun Alibaba, müzik sektöründeki varlığı ve devamlılığını NetEase Cloud Music’ten hisse alımıyla göstermişti. Teknoloji şirketleri müziğe yatırım yapmaya devam ediyor.

 

Fotoğraf: Ari He
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Bloblar: Google Yapay Zeka Denemesi