Spotify’dan Yeni Adımlar

Yapay zeka müzik sektörünü zorlamaya devam ediyor. Spotify AI araştırma ve geliştirme yöneticisi olan François Pachet, Forbes dergisine ilginç açıklamalar yaptı.

 

Yapay zeka temelli yeni bir  Spotify uygulaması bir şarkının ritmini ve melodisini değiştirebiliyor. Bir diğeri ise bir şarkının armonisini alıp diğerinin melodisi ve ritmiyle birleştirebiliyor. Bunun kullanıcı içerikli platformlar için önemi tartışılmaz ama Spotfiy gibi orijinal içerik kullanan bir platformda ne gibi sonuçlar doğuracağını öngörebilmek mümkün değil.

 

Ancak yapay zekâ güdümlü müzik değişikliğini Spotify’ın 422 milyon aktif aylık kullanıcısının kullanımına sunmanın telif hakkı ve yaratıcıların, müzik edisyonlarının, plak şirketlerinin ve diğer hak sahiplerinin onayı gibi birçok engeli var.

 

Spotify’dan bir başka yenilik birkaç aydır testte olan karaoke modunu kullanıma sunması oldu.

 

Karaoke sevenler için Spotify uygulamasını bir parti oyununa dönüştürüyor. Artık herkes bir partide özel ekipman gerekmeden telefonunu açıp uzun şarkı söylemeye başlayabilir. Spotify, özelliği bölgesel olarak kullanıma sunuyor, bu nedenle henüz herkes tarafından kullanılamayabilir.

 

Spotify yeni alanı olan podcastler için de çalışmalar yapıyor. Anchor gibi özel programlar kullanmadan, uygulama için podcast olanakları sunmaya çalışıyor. Bu çalışma Yeni Zelenda’da test ediliyor.

 

TechCrunch’ın haberine göre gelen yeni özelliklerin, Spotify’ın kataloğundan podcast’lere müzik parçaları eklemek için ‘Music + Talk’ işlevini de içerdiği görülüyor.

 

Test başarılı olursa Spotify’ın podcasting alanını profesyonel yapımcıların daha da ötesine açması kayda değer bir hamle olacak. Bir şovu kaydetmek, uygulamada bir çalma listesi oluşturmak kadar kolay hale gelecek.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TIDAL’dan Stüdyo Kalitesinde Müzik Stream