Sahte Streaming Şüphelileri Spotify’da Yayından Kalkıyor

Fenomenliğin önem kazandığı günümüzde farklı yanıltmacalar da popülerleşiyor. İzleme veya dinlenme sayılarına göre popülerliğin ve ilginin çoğaldığının düşünülmesi farklı hileleri de ortaya çıkardı. Streaming sayılarını çoğaltan sistemler ile yalandan hayranlar, olmayan izleyiciler, yalan streaminglerin şişirilmiş şöhreti elde edilse de, fark edilince ciddi zararlar doğuyor.

 

Spotify yapay dinleme ihtimali gördüğü, bağımsız birçok sanatçının eserini yayından kaldırdı.

 

Bağımsız müzisyenlere müzik dağıtım hizmeti veren Amerikalı girişim şirketi DistroKid ise Spotify’a karşı bildirimde bulunma imkanı vermesine yönelik öneride bulundu.

 

Tahmini 750 binden fazla müzik yapımının Spotify’dan kaldırılması gerçekleşti. Müzik eserleri yayından kalkan bağımsız sanatçılar sosyal medyada tepkilerini gösterdi.

 

Spotify, resmi internet sayfasını etiketleyerek yapılan paylaşımlara karşın yayın politikasını açıklayan sayfaya link vererek sahte streaming şüphesiyle şarkıların Spotify üzerinden kaldırılmış olabileceğini belirtti. Sanatçılara şarkı dağıtıcıları veya müzik yapımcıları vasıtasıyla yapılan bildirimlerle de sorunun çözümü sağlanabileceği sitede yer alan açıklamada belirtiliyor.

 

Sahte streaming dünya üzerinde bir sorun haline geldi. Müzik dünyasına uzak, derdi sadece popülerlik olan kullanıcılar sahte streaminge yönelip müziği şöhret olma yolunda bir adım olarak görebiliyor. Kimi yorumcu veya şirketlerin de bu yola başvurduğu görülüyor. Zamanla yaygınlaşan denetim mekanizmaları ise buna karşın önlemler alıp süreci yönetmeye çalışıyor. IFPI tarafından bu alanda ciddi adımlar atılmaya başlandı.

 

Şarkıları, Spotify’dan kaldırılan sanatçılar da internette şarkılarının tekrar yüklenmesi için imza kampanyası başlattı. Şarkılarımızı yeniden yükle anlamına gelen “Restore Our Music” başlıklı imza kampanyasına 4.500’den fazla kişi imza verdi.

 

Sahte streaming savaşlarında müzik dünyasını daha nelerin beklediğini zaman gösterecek. Stream manipülasyonuna karşı uluslararası alanda yıllardır süren mücadeleler bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda, IFPI ve bazı üye yapımcılar, stream manipülasyonunun tespiti, önlenmesi ve aynı zamanda pazardaki etkilerinin azaltılması amacıyla geniş çaplı bir endüstri koalisyonuna katılmışlar ve bildiri imzalamışlar, bazı yasal süreçleri başlatmışlardı. Müzik Analiz’de yayınlanan “Streamingde Manipülasyona Hayır” ve “Stream Manipülasyon Karşıtı Mücadele Devam Ediyor” başlıklı yazılarımızda IFPI ve BVMI tarafından yapılan başvurular üzerine Almanya’da ciddi ölçüde stream manipülasyon gerçekleştirilen sitelere yönelik tedbir kararları alındığını bildirmiştik. Stream manipülasyonuna karşı mücadele, küresel alana yayıldı. Dijitalleşmenin korsan ünlülüğüne karşı, alınan tedbirler günden güne çoğalıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  PPL 2020’de Toplam 260 Milyon Pound Dağıttı

 

Fotoğraf: Freguesia de Estrela