Streamingde Manipülasyona Hayır

Müzik Endüstrisi manipülasyon yapan sitelere karşı ciddi bir mücadele başlattı. Berlin Bölge Mahkemesi, IFPI ve BVMI tarafından yapılan başvuru üzerine Followerschmiede.de’ye karşı tedbir kararı aldı.

 

Stream Manipülasyonu Nedir

Stream manipülasyonu insan ya da yazılım vb. araçlarla, çevirim içi ya da çevirim dışı işitsel ve görsel-işitsel streaming hizmetleri için yapay/sahte oluşumlarla gerçek dinlemeyi temsil etmeyen çalmaları kapsar. Stream manipülasyonu bireysel ya da gruplara ait müzik kayıtlarının liste konumlandırmalarını yapay/sahte bir şekilde geliştirmek, pazar paylarını ve telif ödemelerini artırmak ya da diğer hileli amaçlar için gerçekleştiriliyor.

 

Stream manipülasyonu sadece streaming hizmeti verenlere, hak sahiplerine, sanatçılara ve reklamcılara ekonomik zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda medyanın ve hayranların algısını da bozuyor.  Şarkıların gerçek popülaritesini takip edebilmeyi, beğeni sayılarına göre liste oluşturulmasını engelleyen etkiler yaratıyor.

 

Ekonomik zarara ek olarak, sanatçıları da potansiyel olarak yanlış yönlendiren sanal veri sunarak ve sanatçıları yapay/sahte olarak şişirilmiş stream hesaplarıyla rekabete ya da maliyeti yüksek, etik olmayan ve uygunsuz uygulamalara yönelterek onlara zarar veriyor. 

 

Müzik Endüstrisi Stream Manipülasyona Karşı Çalışıyor

Geçtiğimiz yıl, IFPI ve üye yapımcılar, stream manipülasyonunun tespiti, önlenmesi ve aynı zamanda pazardaki etkilerinin azaltılması amacıyla geniş çaplı bir endüstri koalisyonuna katılmışlar ve en iyi uygulama kurallarının olduğu bir bildiri imzalamışlardı.

 

IFPI ve bazı Ulusal Gruplar bazı ülkelerde stream manipülasyon hizmetleri sunan sitelere karşı üye yapımcılar adına yasal işlem hazırlıkları içerisinde olacaklarını duyurmuşlardı.

 

IFPI, Müziğin ve müziğe yatırım yapanların çalışmalarının ve yatırımlarının adil ve doğru bir şekilde ücretlendirilmesi gerektiğini söyleyerek stream manipülasyonunun, listelerin doğruluğuna veya müzik içerik oluşturucuların, yatırımcıların telif ödemelerine zarar vererek adil ve doğru ücretlendirmeyi baltaladığını ve bunun kabul edilemez olduğunu duyurmuştu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri Hakimleri Değişti

İlk Karar Berlin Bölge Mahkemesi’nden

IFPI ve Alman Müzik Endüstrisi’nin % 80’inini temsil eden Almanya Ulusal Grubu BVMI Berlin Bölge Mahkemesi’nde sanatçılara stream manipülasyon hizmetleri sunan   siteler arasında önde gelen Followerschmiede.de’ye karşı bir dava açtı.

 

Berlin Bölge Mahkemesi, Followerschmiede.de’ye karşı tedbir kararı aldı. İhtiyati tedbir kararı, dijital hizmet sağlayıcı üzerinde sahte çalma oluşturan ve gerçek bir tüketicinin gerçek müzik tüketimini temsil etmeyen uygulamalarını durdurmasını emrediyor.

 

İhtiyatı tedbir kararının ardından artık varlık gösteremeyen Followerschmiede.de’nin Instegram ve Youtube gibi sitelerde sahte takipçiler de oluşturduğu söyleniyor.

 

Böylelikle Kayıt Endüstrisi, streaming uygulamalarında manipülasyona karşı mücadele için kararlı bir adım atmış oldu.

 

Bu adım Global Kayıt Endüstrisinin, dünya çapında yasal dijital müzik pazarının geliştirilmesini ve yatırım yapılması sürecinde stream manipülasyonu sorununun çözümü ile ilgili stratejisindeki en son gelişmedir.

 

Streaming platformlarının bu soruna güvenilir bir teknik çözüm bulması gerektiğini söyleyen IFPI CEO’su Frances Moore Almanya’da olduğu gibi dünya çapında da bu sitelere karşı yasal işlem başlatmaya hazır olduklarını duyurdu.

 

BVMI Başkanı ve CEO’su Dr. Florian Drücke ise bu işlemi, meşru yasal müzik pazarını korumak ve onu zayıflatmak isteyen hileli hizmetleri engelleme kararlılıklarının bir parçası olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

 

Fotoğraf: Leon Bublitz