“Stream Manipülasyon” Karşıtı Mücadele Devam Ediyor

Müzik Endüstrisi, stream manipülasyona karşı mücadelesini IFPI önderliğinde sürdürüyor.

 

Kayıt Endüstrisini temsil eden IFPI ve Almanya Ulusal Grubu BVMI haftanın ilk günü yaptığı basın açıklaması ile Almanya’da stream manipülasyon eyleminde bulunan 5 siteye daha ihtiyati tedbir kararlarının çıkartıldığını duyurdular.

 

İhtiyati tedbir kararları, operatörlerin çevrimiçi müzik hizmetleri için manipülasyon hizmetlerine yönelik eylemleri bırakmalarını hükmediyor. Stream manipülasyon, dijital müzik hizmetlerinde gerçek tüketicilerin tüketimini temsil etmeyen yapay “çalmaların” yaratılmasıdır.

 

Farklı mahkemelerde çıkan 4 ihtiyati tedbir kararı şöyle:Bremen’deki bir mahkeme tarafından Socialnow.de için, Hamburg’daki bir mahkeme tarafından socialgeiz.de ve likergeiz.de için, Köln’deki bir mahkeme tarafından Netlikes için ve Darmstadt’daki bir mahkeme tarafından likeandmore için.

 

Ayrıca fanexplosion.de, BVMI’dan aldığı ihtarname üzerine yapay çalmalarla ilgili eylemlerini durdurdu.

 

Hatırlanacağı üzere Berlin Bölge Mahkemesi, IFPI ve BVMI tarafından yapılan başvuru üzerine Followerschmiede.de’ye karşı tedbir kararı almıştı (Haberin detayları için tıklayınız).

 

IFPI açıklamasına göre bu davaların hepsi müzik streaming manipülasyonuna karşı yürütülen bir kampanyanın parçası. Geçtiğimiz yıl IFPI, üye yapımcılar ve BMVI gibi ulusal gruplar stream manipülasyonunun tespiti, önlenmesi ve aynı zamanda pazardaki etkilerinin azaltılması amacıyla geniş çaplı bir endüstri koalisyonuna katılmışlar ve en iyi uygulama kurallarının olduğu bir bildiri imzalamışlardı.

 

Müzik streaming manipülasyonuna karşı devam eden kampanya, müzik yaratıcılarının çalışmaları ve yatırımlarının adil bir şekilde ücretlendirilmesini sağlamayı amaçlıyor.

 

IFPI CEO’su Frances Moore konuyla ilgili olarak “Kayıtlı müzik sektörü, müzik yapanların işlerinin karşılığını adil ve doğru bir şekilde almalarını sağlamak için çalışarak, dünya çapında meşru dijital müzik pazarına yatırım yapmaya ve bu pazarın gelişimini desteklemeye devam ediyor. Streaming manipülasyon şirketleri, hak sahiplerini gelirlerinden mahrum ediyor ve tüketicileri yanlış yönlendiriyor” diyerek bu sorunu çözmeye kararlı olduklarını ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Florida'da 77 Milyon Dolarlık Korsan Ürün Kararı

 

BVMI Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Florian Drücke ise: “Hayranlar ve sanatçılar için, dijital müzik hizmetlerine güven çok önemli çünkü müzik artık ağırlıklı olarak dijital ortamda” diyerek bu alanda rekabete aykırı etkiye yer olmadığını söyledi ve bu önemli mahkeme kararlarının müzik topluluğunun bu alanda tutarlı adımlar atmaya devam etme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

 

Fotoğraf: Soundtrap