Rights Alliance BitTorrent Korsanlarına Karşı Kararlı

Danimarka’da korsanla mücadele organizasyonu Rights Alliance Bittorent sitelerine karşı kararlı mücadelesini sürdüreceğini açıkladı. Ciddi Ekonomik Suçlardan Sorumlu Devlet Savcısı ile ortak hareket eden Rights Alliance, VPN’lerin arkasına saklananları bile devre dışı bırakmayı hedefliyor.

 

2020’nin sonlarında Torrent siteleri aleyhine başlatılan operasyonlar sonrasında, Nordicbits’in 69 yaşındaki operatörü İspanyol polisi tarafından tutuklanmıştı. Ayrıca yerel korsanla mücadele grubu Rights Alliance’ın şikayeti üzerine, Ciddi Ekonomik Suçlar için Eyalet Savcısı (SØIK) Danishbits’i yönettiği şüphesiyle 33 yaşındaki bir Danimarkalıyı Fas’ta tutuklatmıştı.

 

Ardından Asgaard ve ShareUniversity adlı torrent siteleri kendiliğinden hizmetlerini durdurmuşlar ve başkaca tutuklamalar da gelmişti.

 

Torrentfreak haberine göre, Danimarkalı yetkililer daha önce gerçekleştirdikleri operasyonlarla elde ettikleri veriler doğrultusunda, kullanıcıların alternatif oluşumlara yönelmelerine karşılık site kullanıcılarını izleme olasılıklarının sinyalini verdiler.

 

Rights Alliance Cuma günü yayınlanan bir açıklamada, “İnatla yasadışı faaliyetleri yapmaya devam eden kullanıcılara odaklanma” niyetinde olduğunu söyledi ve korsanla ilgili tutuklamalara atıfta bulunarak SØIK’in ısrarcı korsanları yakından takip ettiğini belirterek, bunun çevrim içi telif hakkı ihlallerini önleme savaşında son derece önemli olduğunu vurguladı.

 

Korsanlıkla mücadele organizasyonu bu gibi sitelere yönelik kullanıcı sayılarının % 75 oranında azaldığını ancak mesajı almayan % 25’lik inatçı bir kesim olduğunu söylüyor ve bunlara yönelik başkaca önlemler alınacağını belirtiyor.

 

Öte yandan Rights Alliance, Nordic Torrent’e refereans vererek yeni kurulacak olan NorTor gibi alternatif Bittorent sitelerinin de önüne geçileceğinin sinyalini veriyor ve “Rights Alliance, Danimarka’da yeni kurulan servislerin faillerine ve kullanıcılarına odaklanacak” diyor.

 

Fotoğraf: Christopher Gower
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsanla Mücadelede Blockchain