Danimarka’da Korsana İzin Yok

Danimarka’da korsan karşıtı mücadele devam ediyor. Danimarka’da telif hakkı ihlali nedeniyle tutuklamalar gerçekleşti. Torrent sitelerine yönelik yedi kişi tutuklandı.

 

Müzik Analiz’de yayınlanan Danimarka’da Korsan Siteler Kapandı haberi ile daha önce Danimarka’da düzenlenen operasyon ve kapatılan torrent siteleri hakkında bilgi vermiştik. Yapılan haberde, Danimarka’nın korsan mücadele ekibi “Rights Alliance” öncülüğünde gerçekleştirilen, bir dizi yaptırım, tutuklama ve yasal baskının ardından, Danimarka kökenli tüm popüler korsan sitelerinin kapandığını bildirmiştik. Bu durum, Danimarkalı hak sahipleri için büyük bir zafer olarak nitelendirilmişti. Fakat popüler korsan sitelerindeki boşluğu gören farklı Torrent siteleri, boşluğu doldurmak istedi. Torrent sitelerinin bu atılımının ardından, soruşturma düzenlenerek telif hakkı ihlallerinin önüne geçilmesi hedeflendi.

 

TorrentFreak’ın haberine göre, hızla büyüyen Torrent sitelerine karşı Right Alliance, hızla önlem aldı. Tutuklanan altı kişi 34 ila 53 yaşları arasında ve Torrent sitelerinin liderleri olarak görülüyorlar. Tutuksuz yargılanan sanıklar ciddi telif hakkı ihlalleri ile suçlanıyorlar. Danimarka kanunlarına göre sanıkların yargılama sonrası hapis cezası ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksek görünüyor.

 

Fotoğraf: niu niu
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı -İsveç-Kanal5 Kararı