Danimarka’da Korsan Siteler Kapandı

Danimarka’nın korsan mücadele ekibi “Rights Alliance”, bir dizi yaptırım eylemi, tutuklama ve yasal baskının ardından, Danimarka kökenli tüm popüler korsan sitelerinin kapandığını bildirdi. Şu anda yeni gelenleri gözleyen gruba göre bu, “Danimarkalı hak sahipleri için büyük bir zafer”.

 

Geçen yıl Ekim ayında, DanishBits’in aniden devre dışı kalmasıyla başlayan eylemlerin devamı geldi. Daha sonra diğer torrent sitesi Nordicbits de kapandı ve ardından tutuklamalar da geldi.

 

Torrent Freak haberine göre bu iki sitenin kapatılması süreci hızlandırdı ve diğer sitelerin kapanması uzun sürmedi. Rights Alliance, kalan torrentlar üzerindeki baskıyı artırarak yasadışı faaliyetlerinden vazgeçmeleri için çağrıda bulunarak aksi takdirde yasal işlem başlatacaklarını duyurdu. Bu duyuru sonrasında ülkenin diğer önemli iki torrent sitesi Asgaard ve ShareUniversity yasal işlem tehditleri nedeniyle hizmetlerini sonlandırmaya karar verdiler.

 

Right Alliance’ın on yıllık çalışmalarına dayanan bu site kapatmalar bir zafer olarak görülüyor. Right Alliance Yöneticisi Maria Fredenslund “Danimarka’da kök salmış yasadışı hizmetlerden kurtulmak için çok çalıştık. 10 yılı aşkın bir süredir özverili çalışmanın meyvesi, artık ilk kez Danimarka yasadışı hizmetlerinin olmadığı bir gerçek ve bu Danimarkalı hak sahipleri için büyük bir zafer ”diyor.

 

Kapanan korsan sitelere ilişkin veriler şöyle:

 

DanishBits                          : Aylık yaklaşık 2,3 milyon ziyaretçi, yaklaşık 78.000 dosya

NordicBits                          : Aylık yaklaşık 200 bin ziyaretçi, yaklaşık 10.000 dosya

Asgaard                               : Aylık yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçi, yaklaşık 18.000 dosya

SharedUniversity            : Aylık yaklaşık 1 milyon ziyaretçi, yaklaşık 12.000 dosya

 

Fotoğraf: Jesse De Backer
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yargıtay 19. Ceza Dairesi - Esas No:2016/1508 - Karar No:2019/4287