Oyun-Müzik Birlikteliği Gelişiyor

Fiziki satışların dibe vurması sonrasında streaming abonelikleri sayesinde ayağa kalkan ve büyümeye başlayan müzik sektörü, Pandeminin canlı performansları ortadan kaldırması nedeniyle önemli bir darbe daha aldı. Bu durum yeni mecra arayışlarına hız verirken denenen çıkış yollarından birisi de oyunlarla müziği birleştirmek oldu.

 

İlk öne çıkan Epic Games’in sahip olduğu Fortnite isimli oyun oldu. Bunu diğer oyunlar da izledi. Bu ilk denemeler esas olarak oyun içine sanal konserler yerleştirmek biçiminde oldu.

 

Nisan ayında, 12 milyondan fazla Fortnite oyuncusu, bir birleriyle rekabet yerine Travis Scott’ın Astronomik sanal konserinin keyfini çıkarmayı tercih etti. Ardından, Ava Max ilk stüdyo albümü Heaven and Hell’in Roblox evreninde yayınlanmasını destekledi. Dijital ürünler satan etkileşimli bir ürün standının yer aldığı Roblox etkinliği toplam 1,2 milyon ziyaretçiyi çekti.

 

Dinleyici sayılarının rekorlar kırması oyun firmalarını da daha derinlikli çözümlere yöneltmeye başladı.

 

Roblox firması sanal ticari ürünlerden lisanslı müziğe kadar bir yelpazenin oyunun kendi içinde sunulur hale getirilmesini hedefleyen bir stratejiye yöneldi. Canlı konser streamleri ve albüm lansmanları da bu stratejinin bir parçası olarak görülüyor.

 

Şimdilerde Rocket League’nin yaratıcısı Psyonix oyunun soundtrackleri için Kanada’nın en büyük bağımsız müzik yapım şirketlerinden birisi olan Monstercat’le görüşüyor. Psyonix, Fortnite yayıncısı Epic Games tarafından 2019’da satın alınmıştı. Bu yıl, farklı temalara ve içeriğe sahip Fortnite tarzı, bölümler halinde tamamlanan, ücretsiz bir oyun olarak yeniden başlatıldı. İkinci sezon 8 Aralık’ta başlayacak ve müzik odaklı olacak.

 

DJ Kaskade ve Will K’nın oyun içinde yer alan ‘Flip Reset’ adlı yeni parçası da dahil olmak üzere oyuncuların, gol atınca çalacak şarkıları seçebileceği ‘oyuncu marşları’ adlı yeni bir özellik oyuna dahil ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Believe CEO’su Denis Ladegaillerie: Önümüzdeki On Yılın Manşeti “Bağımsız Yerel Sanatçılar” Olacak

 

Bu iki firma arasındaki işbirliği tek yönlü değil. Monstercat uzunca bir süredir repertuarındaki elektronik müzikleri oyunda kullanılmak üzere veriyor, oyundaki müzikleri kendi mecralarından yayına sokuyordu.

 

Amazon/Twitch, Fortnite, Snapchat ve Roblox bu hamlenin başını çeken firmalar olurken, Amanotes kervana müzik eksenli oyunlarıyla katıldı. Vietnam kökenli bu firmanın oyunlarının günlük aktif kullanıcı sayısı 10-15 milyon arasında değişiyor. Oyuncular 191 ülkeye yayılmış durumda. Firmanın mottosu “Herkes müzik yapabilir”. Bu mottonun yol göstericiliğinde hareket eden şirket bu güne kadar 210.000 adet müzik kaydı için lisans anlaşması yapmış durumda.

 

Şirketin yeni hamlesi oyuncularına müzik simülasyonu ve eğitimi sunmak. Bu hamlenin arkasında yatan neden ise oyunlarında müzik kullanmayı seven oyuncuların müzikle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmayı ve kendi müziklerini yapmayı da istiyor olmaları.

 

Pandemi döneminin yıkıcı etkileri açıkça ortadayken bu tür gelişmeler henüz tam olarak fark edilmemiş durumda. Oyun dünyası sanal konserlerden ticari emtia satışına, senkronizasyondan  tanıtıma kadar bir çok alanda müzik sektörüne yeni imkanlar sunuyor. Bu geçiş dönemi içinde erken davrananlar önümüzdeki yıllar için avantaj kazanacak gibi gözüküyor.

 

Fotoğraf: 6 9