Mırıldan Google Bulsun

Google’ın Mırıldan Bulsun özelliği hafta sonunda gündem oldu. Dilimize takılan ama bir türlü sözlerini, adını vb. ayırt edici özelliklerini hatırlayamadığımız şarkıları mırıldandığımızda bulmamızı mümkün kılan bu özellik, müzik alanında gündeme gelen Yapay Zeka (YZ) uygulamalarının son örneklerinden birisi.

 

Google Kıdemli Ürün Yöneticisi Krishna Kumar yazdığı blog yazısında yeni özelliği şöyle anlatıyor:

 

Bugünden itibaren hatırlayamadığınız şarkıyı bulmak için Google’a mırıldanabilir, ıslık çalabilir veya melodisini söyleyebilirsiniz. Mobil cihazınızda Google uygulamasının en son sürümünü açın veya Google Arama widget’ınızı bulun, mikrofon simgesine dokunun ve “Bu şarkı nedir?” deyin. Veya “Bir şarkı ara” düğmesini tıklayın. Sonra 10-15 saniye mırıldanın. Google Asistan’da bu daha kolay. “Hey Google, bu şarkı nedir?” dedikten sonra melodiyi mırıldanın. Bu özellik şu anda iOS’ta İngilizce ve Android’de 20’den fazla dilde mevcuttur. Ve gelecekte bunu daha fazla dile genişletmeyi umuyoruz”.

 

Melodiyi hatasız olarak mırıldanmak da gerekmiyor. Arama motoru en yakın olan şarkıları arayanın önüne getiriyor.

 

Bu arama yöntemi bir çeşit parmak izi uygulaması kullanarak hayata geçiriliyor. Bilindiği gibi her bir melodinin kendi tekil tanımlayıcı özelliği oluyor. Şarkıyı mırıldandığımızda sistem bizim melodimizin parmak izini saptıyor. Yani bunları dijital olarak sıfır ve bir rakamlarıyla kodluyor. Melodiyi ister bir enstrümanla çalın ister mırıldanın, kullandığınız yöntemden bağımsız olarak bu işlem gerçekleştiriliyor. Sonrasında YZ milyonlarca şarkılık veri tabanında benzerini, bazen de benzerlerin bulup size getiriyor. Ve tabii ki her doğru saptamadan sonra “derinlemesine öğrenme” yöntemleri devreye girerek kendi kendini geliştiren bir süreç hayata geçiriliyor.

 

Krishna Kumar bu geliştirmenin Google tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan müzik tanıma teknolojisi esas alınarak yapıldığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Instagram ve Facebook Hikayeleri Artık Müzikli

 

Bu son geliştirme müzik dünyasının bir başka önemli konusu olan canlı performansların playlistlerinin otomasyonla saptanması sorununu çözebilir mi sorusunun yanıtı henüz belli değil. Herkesin ayrı biçimde yapabileceği mırıldanmalardan bir şarkıyı tanımak mümkünse canlı performansları hatasız saptamak neden mümkün olmasın?

 

Google müzik tanıma teknolojisi için daha fazla bilgi tıklayınız.

 

Fotoğraf: Paweł Czerwiński