Facebook Çevrimiçi Etkinliklerinden Gelir Elde Etmek Mümkün Olacak

Küçük işletmeleri korumak için Facebook ücretli çevrimiçi etkinlik programını oluşturuyor. Facebook tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre işletmeler ve içerik oluşturucular (buna müzik dünyası da dahil) Facebook’ta artık çevrimiçi etkinliklerden gelir elde edebilecekler. İçerik veya sayfa sahipleri tek bir yerde çevrimiçi bir etkinlik oluşturabilir, düzenleyebilir, etkinlik için fiyat belirleyebilir, etkinliği tanıtabilir ve ödeme alabilir.

 

Açıklamasında sosyal mesafe zorunlulukları nedeniyle, birçok işletme ve içerik oluşturucunun, mevcut müşterilerle bağlantı kurmak ve yenilerine ulaşmak için etkinliklerini ve hizmetlerini çevrimiçi hale getirdiğini vurgulayan Facebook, insanların fiziki olarak bir araya gelememelerinden ötürü canlı video ve etkileşimli deneyimleri daha çok tercih ettiklerini belirtiyor. Facebook Haziran ayında, sayfalardan canlı yayınların geçen yılın aynı zamanına göre iki katına çıktığını ve bunun büyük ölçüde Mart ayından bu yana yapılan canlı yayınları içerdiğini söylüyor.

 

Pazarlama, ödeme ve canlı streaming kombinasyonu ile ücretli çevrimiçi etkinlikler, işletmelerin noktadan noktaya ihtiyaçlarını karşılayacak. Sayfalar, geniş kitlelere ulaşılması için Facebook Live’da etkinlikleri barındırabilecek. Kişisel ve etkileşimli toplantılar için Messenger Odaları ile ücretli etkinlikler ise test aşamasında.

 

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İtalya, Almanya, Polonya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Brezilya’nın da dahil olduğu 20 ülkede geçerli olan hizmet için katılımcıların etkinlik erişimine ilişkin ödeyecekleri ücreti hizmetten yararlanan belirleyecek. İşlem ücretleri düşüldükten sonra geliri etkinliği düzenleyen alacak. Facebook’un bu yeni özelliklerinin, Türkiye’de kullanımına henüz başlanmadı.

 

Facebook yaptığı duyuruda Apple payına da değinerek küçük işletmeleri ve içerik oluşturucuları desteklemek için en azından önümüzdeki yıl ücretli çevrimiçi etkinliklerden herhangi bir ücret almayacağını da duyurdu. Web ve Facebook Pay’in kullanıma sunulduğu ülkelerdeki Android işletim sistemi üzerinden işlem yapan küçük işletmeler elde ettikleri gelirlerin tamamını alabilecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  IFPI 2019 En Çok Satan Yorumcu Ödülü Taylor Swift’in

 

Ancak App Store % 30 payını koruyor. Facebook Apple’dan % 30 App Store payını düşürmesini veya Covid-19 sırasında mücadele eden işletmelerin tüm masraflarını karşılayabilmeleri için Facebook Pay uygulamasına izin vermesini talep ettiklerini ancak Apple’ın bunları reddettiğini belirtti.

 

Facebook uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.