Epic Games vs. Apple

Bölge mahkemesi Pazartesi akşamı aldığı bir kararla Epic Games’in Fortnite oyununu geçici olarak iOS App Store’a geri yükleme talebini reddetti ancak Apple’a, oyun devinin Unreal Engine adlı oyun motorunu İPhone Üreticileri ekosistemine koyma ve dağıtmasını engellememe talimatını verdi.

 

ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Yvonne Gonzalez Rogers, Apple’ın oyun şirketinin geliştirici hesaplarını bloke ederek veya Apple platformlarındaki geliştiricilerin yaygın olarak kullanılan Unreal Engine araçlarına erişimini kısıtlayarak Epic Games’e karşı misilleme yapamayacağını söyledi. Hakim Rogers; “Veriler, Unreal Engine platformunun kendisine ve hem üçüncü taraf geliştiriciler hem de oyuncular da dahil olmak üzere genel olarak oyun endüstrisine yönelik potansiyel önemli hasarı gösteriyor” dedi ve Epic Games’in App Store’un kurallarını ihlal etse bile Unreal Engine ve geliştirici araçlarıyla ilgili herhangi bir sözleşmeyi ihlal etmediğini belirtti. Buna ek olarak Apple tarafından sert bir yaklaşım sergilendiğini ve bunu yaparak taraf olmayanları ve üçüncü taraf geliştirici ekosistemini etkilediğini vurguladı.

 

Ancak karar, Fortnite’ın iOS App Store’da geri yüklenmesini talep eden Epic Games için tam bir başarı değil. Rogers, Epic Games oyunu App Store yönergelerine uygun olarak geri getirmedikçe oyunun App Store dışında kalacağını söyledi.

 

Bu hukuk savaşının geri planında Apple tarafından kesilen komisyonun yüksek bulunması var. Daha fazla bilgi için bakınız;

 

Google’a Karşı Yeni Bir Dava

Apple ve Google’a Karşı Tepkiler Artıyor

 

Fotoğraf: SCREEN POST
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify ve Pro Music Anlaşmaya Oturdu