Google’a Karşı Yeni Bir Dava

Android uygulama geliştiricileri, antitröst sorunları nedeniyle Google’a dava açıyor. Açılacak toplu davanın büyüyebileceği söyleniyor.

 

Toplu davanın alt yapısı, rekabetin dışlanması, inovasyonun tıkanması, tüketici seçiminin kısıtlanması ve Google’ın uygulama geliştiricilere % 30 işlem ücreti uygulaması da dahil olmak üzere “pazar gücünü sürekli olarak kötüye kullanması” üzerine kuruldu.

 

Uygulama geliştiricisinin avukatları Google’ın, geliştiricilerin ödemesi gerekenden daha fazla para aldığını savunuyor ve bu yüksek ücretin, satılan ürünlerin fiyatını yapay olarak yükselttiğini belirtiyorlar.

 

Antitröst davası, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılıyor ve Google’ın rekabete aykırı sözleşmeler ve Android uygulamalarındaki hakimiyetini kötüye kullanması dahil olmak üzere önlenmesi güç bir antitröst uygulamalar içinde olduğunu ortaya koyuyor.

 

Avrupalı ​​yasa düzenleyiciler de daha önce Google’a antitröst uygulamaları nedeniyle 5,1 milyar dolarlık rekor bir para cezası vermişlerdi.

 

Google’ın kurumsal ana şirketi Alphabet’in CEO’su, Google’ın işlem ücretinin bir rekabet sonucu olmadığını ve bir “endüstri standardı” olarak oluştuğunu söylüyor ve Apple’ın kapalı iOS işletim sisteminde dayattığı bir şey olduğunu belirtiyor.

 

% 30 App Store işlem ücreti, Spotify’ın hem Apple hem de Google aleyhinde uzun zamandır başlıca şikayeti. % 30 işlem ücreti, uygulama mağazalarında ve oyunlarda dijital ürünler için bir endüstri standardı haline geldi. E-kitaplar, sesli kitaplar, sanal öğeler ve müzik abonelikleri dahil tüm uygulama geliştiricileri, iOS ve Android işletim sisteminde yer alabilmek için fiyatlarını % 30 fazla belirlemek zorunda kalıyorlar.

 

Fotoğraf: Greg Bulla
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Florida'da 77 Milyon Dolarlık Korsan Ürün Kararı