Apple ve Google’a Karşı Tepkiler Artıyor

Fortnite’ın sahibi Epic Games, 13 Ağustos tarihli dilekçesiyle Apple’ın rekabet hukuku kurallarına aykırı kısıtlamaları ve tekelci davranışları olduğu iddiasında bulundu. Fortnite, bunun dışında Google’a da dava açmıştı.

 

Tartışma Epic Games’in duyurduğu “Mega Drop-Dev İndirim” sebebiyle ortaya çıktı. Bu duyuruya konu indirime göre, kullanıcılar oyundaki V-Bucks para birimine ait indirimi, direkt Epic şirketine ödeme imkanı veren “Epic direct payment” seçeneğiyle ödendiğinde veriyordu. Bu durumda iOS veya Android bu ödemelerden kar alamıyordu.

 

Oyun üzerinden yapılan ödemelerden kar alan dev teknoloji şirketleri bu durumdan hoşlanmadı. Bu değişim öncesi iOS ve Android kullanıcıların oyun içindeki yaptığı harcamalardan, yüzde 30’a kadar kar alıyordu. Bu önemli bir kazançtı. Bu hamle sonrası oyun Apple Store ve Google Play’den kaldırıldı. Oyun şu anda iOS ve Android cihazlarda çalışıyor olsa da yeni güncellemeler bu cihazlarda aktif olmayacak. Epic Games yaptığı açıklamada “Fortnite Bölüm 2 – Sezon 4” yayınlandığında kullanıcıların yeni sezonu iOS ve Android’de  oynayamayacaklarının bilgisini paylaştı.

 

Epic Games, dava dışında 1984 disütopyasına gönderme yapan Apple reklamına karşılık bir reklam parodisiyle de karşılık verdi. Bununla birlikte #FreeFortnite kampanyasını başlattı.

 

Apple ve Google, Fortnite oyununun kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Her iki şirket de Epic Games’in kendi uygulama yönergelerini ihlal ettiği gerekçeleri üzerinde durdu.

 

Apple’ın, Spotify’ın Mart ayında başlattığı antitöröst soruşturması dahil farklı şirketlerle devam eden birçok davası bulunuyor.

 

Spotify’dan Epic Games’e Destek

 

Spotify da yaptığı açıklamalarla Epic Games’e verdiği desteği belirtti. Spotify, Musically’e verdiği demeçte Apple’ın baskıcı ve tacizci tutumlarına karşın Epic Games’ın dava sürecine desteklerini belirtti. Apple’ın adaletsiz uygulamalarının ve haksız rekabet oluşturan davranışlarının kullanıcıların uygulamalardan mahrum kalmasına sebep olduğunu ifade etti. Açıklamada, iOS platformları tarafından sunulan uygulamaların rekabetçi ve adil olması için acil bir çalışma gerekiyor, denildi. Bu haliyle müşteriler ve uygulama geliştiriciler için büyük risk taşıdığı da açıklamada yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Milletlerarası Davada Yargı Yetkisi Tartışması

 

Apple, Facebook’un Yeni Özelliklerinde Destek İçin Payını Düşürmedi

 

Facebook’un Cuma günü internet sayfasında açıkladığı özelliklerde küçük işletmeler ve içerik oluşturucuları desteklemek için herhangi bir ücret almayacağını duyurdu. Bu özellikler için Web ve Facebook Pay’in kullanıma sunulduğu ülkelerdeki Android işletim sistemi üzerinden işlem yapan küçük işletmeler elde ettikleri gelirlerin tamamını alabilecek. Ancak App Store yüzde 30 kesinti payını korudu. Facebook, Apple’dan yüzde 30 App Store payını düşürmesini veya Covid-19 sırasında mücadele eden işletmelerin tüm masraflarını karşılayabilmeleri için Facebook Pay uygulamasına izin vermesini talep ettiklerini ancak Apple’ın bu talepleri reddettiğini belirtti.

 

Epic Games ve Apple arasındaki dava şimdiden bir çok tartışmaya neden oldu. Bu önemli dava, genel anlamda bütün teknoloji platformlarının durumu hakkında daha da fazla tartışmaya yol açacaktır. Bu platformların sahipleri, rakipleri, buralarda yer alan müzik sektöründeki isimlerin de bu dava sonucuna göre benzer konular üzerine dev platformlarla konuşma fırsatı doğabilecektir.

 

Fotoğraf: Vlad Gorshkov