Deezer’dan Korsan İndirmelere Karşı Hamle

Deezer korsanlara karşı takındığı tutum ile örnek oldu. Dosya paylaşımı ve müzik korsanlığı ile mücadelede önemli rol oynadı.

 

Deezloader, Deemix gibi kendisi ile benzerlik gösteren ve içeriklerini indirme imkanı sunan korsan sitelere DMCA ihlali nedeniyle ihtar gönderen Deezer, sonrasında sisteminde yaptığı değişikliklerle etkili teknik önlemler almıştı.

 

Deezer bu tür uygulamalara, özel şifreleme anahtarlarını, teknik önlemlerini aşmak amacıyla, kötü niyetle elde ettikleri ve Github sitesinde paylaştıkları suçlamasını yöneltti. Bu hukuka aykırı davranışın fonogram yapımcıları, icracı sanatçılar  ve eser sahiplerinin haklarını ihlal ettiğini bildirdi.

 

Deezer önceki ihtarlarında “Yasadışı yöntemler” ifadesine yer verirken, Github’a gönderdiği son ihtarlarda “Güçlü DRM önlemleri” ve “Güçlü şifreleme yöntemleri” ifadelerine yer vererek bazı sitelerin  bunları aşmaya yönelik uygulamalar kullandığını belirtti. Anlaşıldığı kadarıyla Deezer data korumasına yönelik teknik önlemlerin kırılmasını suç olarak kabul eden yasa maddelerini kullanmayı hedefliyor.

 

Github, DMCA ihlalleri nedeniyle gönderilen ihtarlara karşılık şikayete konu bağlantıları kaldırdı.

 

Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: deezer
İlginizi Çekebilecek Yazılar  MIDEM Latin Amerika Forumu Başlıyor