Apple Store Komisyonunda İndirim

Apple Store’da satılan uygulamaların bedeli üzerinden %30 düzeyinde komisyon alan Apple, aleyhine yapılan bir dizi şikayet ve açılan davalardan sonra kısmi bir yeniden düzenleme yaptığını duyurdu. Bir milyon doların altında cirosu olanlar için komisyon oranı yüzde on beşe indiriliyor.

 

Apple tarafından 18 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre yeni düzenleme 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak. Uygulamadan yararlanabilmek için 2020 yılı cirosunun bir milyon doların altında kalması gerekiyor.

 

Uygulamaya dahil olan şirket yıl içinde bir milyon dolar sınırını geçerse % 15 yerine % 30 komisyon ödemeye başlayacak. Aynı uygulama 2021 ve takip eden yıllarda Apple Store ile çalışmaya ilk kez başlayanlar içinde yapılacak.

 

“Apple Vergisi” olarak adlandırılan % 30 komisyon oranının yüksekliği ve Apple Store dışı ödeme araçlarının engellenmesi bir çok şikayete konu olmuştu. Fortnite ve Spotify bu konuda rekabet şikayetleri yapmışlardı. Spotify yaptığı açıklamayla Apple tarafından alınan son kararın bir vitrin düzenlemesinden ibaret olduğunu ve rekabet kurumlarının buna kanmayacağını umduğunu söyledi.

 

Diğer yandan Apple ve Fortnite arasındaki davada yeni gelişmeler yaşandı.

 

Federal yargıç Apple’ın Fortnite oyununu üreten firma Epic Games’e karşı ileri sürdüğü karşı iddiaları red etti. Amerikan Bölge Mahkemesi Federal Yargıcı Apple’ıniddiaları ve cezai tazminat talebini red etti. Talebin dayanaktan yoksun olduğunu belirtti.

 

Tartışmalara konu olan davanın hukuki süreci devam ediyor.

 

Müzik Analiz’de konuyla ilgili çıkan diğer haberler:

 

Apple ve Google’a Karşı Tepkiler Artıyor

Epic Games vs. Apple

 

Fotoğraf: FUTURE

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok’a Veri Toplama Suçlaması