Amazon Canlı Ses Uygulaması Üzerine Çalışıyor

Amazon, Alexa kullanıcıları için Clubhouse’a benzer bir canlı ses platformu üzerinde çalışıyor.

 

Amazon, müzik ve podcasting alanındaki çalışmalarını genişletiyor. Alexa tüketicilerinin sektöre hakim kullanıcı tabanına yönelik özelliklerle canlı ses alanına katılmak için çalışıyor. Amazonun müzik bölümü bu çalışmaya öncülük ediyor.

 

Çalışma, ödemeli podcast ağlarının, müzisyenlerin ve ünlülerin özelliği canlı konuşmalar, şovlar ve etkinliklerde kullanabilmesini sağlayacak.

 

İddialara göre Amazon, sanatçıların canlı ses etkinlikleri ile ilgili olarak büyük yapım şirketleri ile temasa geçti. Kullanıcıların Amazon Müzik hesapları aracılığıyla canlı konserlere veya performanslara erişebilmeleri hedefleniyor. Özellik, canlı müziğe odaklanıyor, ancak arka planda talk radyo programları da var.

 

Amazon ayrıca haber ve spor gibi yerelleştirilmiş canlı ses içeriğine de yatırım yapmak istiyor. Bu yılın başında Wondery’yi 300 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla satın almıştı.

 

Pandemi sırasında canlı ses hizmetleri büyük sıçrama yaptı. Digital Music News haberine göre Clubhouse’da, Mayıs ayında günde 300.000 olan canlı ses odası sayısı 700.000’e ulaştı. Bu artışta uygulamanın bir süre münhasır olarak kullanımından sonra iOS ve Android’de kullanıma sunulmasının da etkisi var.

 

Spotify, bu yılın başlarında Betty Labs ve Locker Room uygulamasını satın almış ve uygulama, konuşma, müzik ve spora odaklanan canlı bir sosyal uygulama “Spotify Greenroom” olarak yeniden başlatılmıştı.  Ayrıca uygulama içinde canlı konserleri izlemek için bir canlı yayın özelliği de bulunmakta.

 

Twitter ise içerik oluşturuculara daha fazla gelir elde etme seçeneği sunmak için geçtiğimiz aylarda hayata geçirdiği Spaces özelliğini genişletiyor.  Geçen hafta şirket, biletli alanları sınırlı sayıda testçiye sundu. İçerik oluşturucuların 50.000 dolara kadar elde ettikleri gelirlerin % 97’sini toplamalarına olanak tanıyor. Bunun ardından Twitter, elde edilen tüm gelirden (ödeme işlem ücretlerinden sonra) % 20’lik bir kesinti alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Zaman İçinde Değişebilir Şarkılara Hazır mıyız?

 

Amazon’un canlı ses özelliği, Clubhouse veya Twitter’ın biletli alanlarından daha fazla müzik odaklı olacak gibi görünüyor. Şirket, Sirius XM’in konuşma radyo formatına ve canlı konser dinleme kanallarına odaklanıyor.