Afrika’da Neler Oluyor?

Dünya çapında kayıtlı müzik endüstrisini temsil eden IFPI, Sahra Altı Afrika’daki ilk bölge ofisini açtı. Nairobi merkezli ofise, yeni atanan Bölge Direktörü Angela Ndambuki başkanlık edecek ve yaklaşık 46 Afrika ülkesi temsil edilecek.

 

Sahra Altı Afrika’nın inanılmaz derecede heyecan verici ve çeşitli bir müzik dünyası olduğunu belirten  IFPI’ın İcra Kurulu Başkanı Frances Moore’a göre Nairobi’de açılan ofis IFPI’nin bölgeye odaklanmasını sağlayacak ve bu ülkelerdeki müzik pazarının gelişimine katkıda bulunacak.

 

Bölge ofisine atanan Ndambuki Kenya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KNCCI) İcra Kurulu Başkanı ve Doğu Afrika Devletinin ülke çapında ticaret lobisi ve Uluslararası Ticaret Odaları (ICC) üyesi.

 

Ataması hakkında yorum yapan Ndambuki, Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi ışığında, hem politik hem de operasyonel olarak telif hakkı endüstrisinin güçlendirilmesi için çalışmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

 

IFPI’nin kısa süre önce yayınlanan Global Müzik Raporu’na göre, 2019 yılında Afrika ve Orta Doğu için kayıtlı müzik endüstrisi gelirleri % 15.9 artarak 101 milyon ABD dolarına ulaştı.

 

Müzik pazarının ve telif hakları sisteminin yeterince gelişkin olmadığı bölgelerde büro açmaya sıcak bakmayan IFPI tarafından atılan bu adım, dünya müzik endüstrisinin Afrika pazarını giderek daha önemli görmeye başladığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Universal tarafından Fas’da yerel ofis açılması da bu artan ilginin bir başka  ifadesi olmuştu. Sahra Altı bölgede açılan IFPI bürosu ile birlikte düşünüldüğünde majörlerin Afrika kıtasına erişim ağlarının tamamlanmakta olduğunu düşünmek mümkün.

 

Bu ani ve kendiliğinden gelişen bir ilgi değil. Gelişkin pazarların bir çoğu müzik endüstrisinin gelirlerinin büyük kısmını oluşturan streaming abonelikleri bakımından doygunluğa ulaşmış durumda veya ulaşmak üzere.  Sektörün devleri bu nedenle yeni pazarlara açılma gayreti içindeler. Bu pazarların başında Hindistan ve Çin gibi ülkelerle Afrik kıtası geliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Canlı Konserleri Başlatmak İçin Arayışlar Sürüyor

 

Sanal alem ve erişilebilirlik dinleyicilerin yeni müziklere erişimini ve ilgisini de arttırıyor. Kore çıkışlı K-POP ‘un tüm dünyada yaygınlaşması bunun somut bir örneği. Afrika ülkeleri bu anlamda da verimli bir vaha olacak gibi gözüküyor.

 

Türkiye’nin bölgeyle tarihsel ve kültürel olarak bir çok bağlantısı olduğu gibi günümüzde de yakın ilişkiler kurmaya çalışılıyor. Bu sürecin müzik endüstrisi için önemli bir dışa açılma olanağı yaratabilmesi mümkün  ve Believe Digital’in DMC yatırımı, Deezer’ın yeniden aktif bir oyuncu haline gelişi, Ingrooves şirketinin doğrudan ve iddialı bir oyuncu olarak pazara girişi bu bakımdan yeni imkanlar sağlıyor. Ne var ki bu açılma ancak iyi planlanmış bir strateji ile mümkün.

 

Böylesi bir stratejiyi planlamak kolay değil ve Türkiye dijital müzik pazarı henüz doygunluğa ulaşmaktan çok uzak ama önünde çok da zaman yok. Bu nedenle şimdiden hazırlık yapmaya başlamakta yarar olsa gerek.

 

Fotoğraf: Louise Patterton