YouTube Telif Kontrolü

YouTube, telif hakkı ihlali nedeniyle yayından kaldırılmaların önlenmesi için içerik yükleme servisinde yenilik yaptı.

 

YouTube’de içerik yükleme ara yüzünde değişiklik yapıldı. Uzun süredir kullanımda olan ve hak ihlallerini tanımlamada kullanılan “Content ID” sistemi şimdi içeriklerin yüklenmesi öncesinde videoda telif hakkı ihlali olup olmadığı ve ihlalin nerden kaynaklandığı kontrol edilebilecek.

 

Google tarafından yayınlanan bilgilendirme metninde yeni ekranın nasıl olacağının bilgisi paylaşıldı. Yayınlanan detaylı bilgi metnini görmek için tıklayınız.

 

Videolarda yapılacak kontrollerde hem telif haklarının ihlal edilip edilmediği hem de reklama uygunluk kontrol ediliyor.

 

Sistemdeki telif hakkına ilişkin kontrol 3 dakika içinde tamamlanıyor, fakat reklam geliri kazanmaya ilişkin kontrol daha fazla sürebiliyor. Kullanıcılar isterse kontrol seçeneğini kullanmadan da videolarını sisteme yükleyebiliyor. Daha sonradan çıkacak sorunlarda ise videonun görünürlüğü ve para kazanımının etkileneceği belirtiliyor.

 

Bu yeni kontrol seçeneğiyle telif hakları ile ilgili sıkıntıların azalması hedefleniyor.

 

Her ne kadar YouTube tarafından böyle bir atılım yapılmış olsa da, şimdiye kadar görüldüğü üzere bu sistemler yeteri kadar iyi çalışmıyor. Bu gibi sorunların yaşanmaması için kullanıcıların bilinçlenmesi gerekiyor.

 

Türkiye’de telif hakları, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan icracı sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren yapımcıların ve radyo-televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirleyen, koruyan, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenleyen, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit eden 5846 sayılı Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine göre korunuyor.

 

Kanun’un 3’üncü maddesine göre, her nevi sözlü ve sözsüz besteler, musiki eser olarak tanımlanmıştır. 5846 sayılı kanun neticesinde yayın içeriğinde eser, icra, fonogram, yapım ve yayınların kullanımı için izin alınması zorunludur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify'ın Car Thing'i Yeniden Gündemde

 

İzinsiz kullanımlar halinde YouTube veya farklı sosyal medya mecralarındaki kullanıcılar için hukuk ve ceza davaları açılabilir.

 

Fotoğraf: whereslugo