YouTube, Kısa Formatlı Videolar İçin TikTok Benzeri Butonu Deniyor

YouTube, uygulama içi kısa formatlı videoların oluşturulması için TikTok benzeri butonunu test ediyor. Uygulama şimdilik Hindistan’a özel.

 

Daha önce YouTube’un klip denemelerine başladığını, bu denemelerle kullanıcıların tepkilerini ölçtüğüne dair haberimizde YouTube’un kısa formatlı videolar için hazırlık yaptığına yer vermiştik. Şimdi YouTube kısa video oluşturma uygulamasını sadece Hindistan’da geçerli olmak üzere denemeye başladı.

 

Oluştur (Create) Butonu, seçilen müzik videolarının altında görünüyor ve kullanıcıların 15 saniyelik bir “YouTube Short” oluşturmasına olanak tanıyor. Butona dokunduktan sonra, kamera açılıyor ve kullanıcıların o anda çalan müzikle video çekmesine izin veriliyor. Ayrıca, kullanıcıların galeriden, önceden kaydedilmiş videoları içe aktarmalarına da olanak tanıyor.

 

YouTube’un “Oluştur (Create) Butonu”, TikTok ile aynı düzenleme özelliklerinin çoğunu içeriyor. Oluşturulan video için şarkının tam olarak hangi bölümü oynatılmak isteniyorsa ayarlanabiliyor. Kullanıcılar ayrıca bir müzik kataloğundan seçim yaparak şarkıyı tamamen değiştirebilirler. Ek açıklamalar, tıpkı TikTok gibi videoya metin olarak eklenebilir. Video düzenlendikten ve yüklenmeye hazır hale geldikten sonra, kullanıcının kanalında yayınlanabilir.

 

Uygulama şimdilik sadece Hindistan’da ve sınırlı sayıda müzik videosu için geçerli.

 

Fotoğraf: Alexander Shatov
İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok MSG İle de Anlaştı