WMG’den Üçüncü Çeyrek Açıklaması

Warner Music Group 30 Eylül 2021’de sona eren üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklamada “Belirli gelirler Covid’den etkilenmiş olsa da, müziğimizin gücü ve dayanıklılığı 2021’de bizi çift haneli gelir artışına ve marj artışına itti” denildi.

 

Warner Music Group CEO’su Steve Cooper, yeni sanatçılar, eser sahipleri, geri dönen süper yıldızlar ve küresel efsanelerle 2021’de de olağanüstü sonuçlar elde ettiklerini belirterek üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Mali sonuçlara göre toplam gelirlerde bir önceki yılın çeyreğine göre % 22 artış var. Çeyrekteki gelir artışı, kayıtlı müzik ve müzik edisyonu genelinde dijital gelirlerdeki güçlü artışla % 19 oranında büyümeden kaynaklandı.

 

Dijital gelirler, 2020 yılının çeyreğinde toplam gelirlerin % 69,1’ini oluştururken, 2021 çeyreğinde toplam gelirlerin % 67,3’ünü oluşturdu. Dijital gelirlerin toplam gelirlerdeki payının düşmesi, kayıtlı müzik sanatçı hizmetleri ve genişleyen hak gelirleri dahil olmak üzere, Covid’den etkilenen belirli gelir kalemlerinin çeyrekte kısmen iyileşmesinden kaynaklandı.

 

Açıklamada kayıtlı müzik fiziki gelirler ve müzik edisyon senkronizasyonu ve mekanik gelirlerin tümünün çift haneli büyüme gösterdiği söylendi. Müzik edisyon performans gelirleri ise % 7,1 oranında artarken kayıtlı müzik lisanslama gelirleri % 7,9 düştü.

 

Faaliyet gelirleri, 2020 yılının çeyreğinde 88 milyon dolar iken 2021 yılının çeyreğinde 100 milyon dolar oldu. Net gelirler ise 2020 yılının çeyreğindeki 1 milyon dolar iken 2021 yılının çeyreğinde 30 milyon dolar oldu.

 

Öte yandan yıllık bazda toplam gelirler % 18,8 oranında arttı. Artış, kayıtlı müzik ve müzik edisyonu genelinde % 21,9’luk güçlü dijital gelir artışından kaynaklandı. Dijital gelirler, önceki yıl toplam gelirlerin % 65’ini oluştururken 2021’de toplam gelirlerin % 66,8’ini oluşturdu. Kayıtlı müzik fiziki gelirleri % 26,5 oranında arttı ve kayıtlı müzik sanatçı hizmetleri ile genişleyen hak gelirleri ve müzik edisyonu senkronizasyon gelirlerinde çift haneli büyüme görüldü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  2020 Apple Hizmetleri

 

Açıklamaya göre yıllık bazda müzik edisyon performans gelirleri % 14,1 azaldı. ABD gelirleri % 22,2 ve uluslararası gelirler % 16,1 oranında arttı.

 

Faaliyet geliri ise önceki yıl 229 milyon dolarlık işletme zararına kıyasla 609 milyon dolar oldu. İşletme marjı önceki yıla göre % 5,1 artarak % 11,5 oldu. Net gelirler önceki yılda 470 milyon dolarlık zarara kıyasla 307 milyon dolar oldu.

 

Kayıtlı Müzik gelirleri ise yıllık bazda % 19,3 arttı. Gelir artışının temel nedeni, şirketin en büyük gelir kaynağı olan streamingde yaşanan gelişme oldu. Toplam kayıtlı müzik gelirleri 4,544 milyon dolara ulaştı. Yeni ve devam eden hizmetlerin güçlü performansının yanı sıra Facebook, TikTok ve Peloton gibi gelişmekte olan streaming platformlarından gelen hızlı gelir artışı nedeniyle dijital gelirler % 20,9 arttı ve 3,105 milyon doları yakaladı.

 

 

Fiziki gelirlerde vinyle talebin artması ve Covid sonrası iyileşme etkili oldu ve gelirler % 26,5 oranında artarak 549 milyon dolara ulaştı. Sanatçı hizmetleri ve genişleyen hak gelirleri, ticari satış gelirlerindeki artışı yansıtarak % 14,1 arttı. Lisanslama gelirlerinde ise % 2,8 artış rapor edildi. Açıklamada başlıca sanatçılar arasında Dua Lipa, Ed Sheeran, Ava Max, Cardi B ve Hamilton isimlerine yer verildi. Detaylı bilgi için tıklayınız.