UMG Triller’dan Müziklerini Çekti

TikTok’un rakibi olarak görülen Triller müzik dünyasında çeşitli lisans sözleşmeleri için girişimlerde bulunmaya başlamış, bazı meslek birlikleri ve dağıtım şirketlerini temsil eden IceCore ile sözleşme imzaladığını duyurmuştu.

 

Ancak bir dünya şirketi olan UMG, TikTok gibi kısa video platformu olan Triller’dan müziklerini çekti ve gazetecilere gönderdiği açıklamada, “sanatçılara değer vermeyen platformlarla çalışmayacaklarını” söyledi. Universal, Triller’ın sanatçılarına olan ödemeleri kestiğini ve ileriye dönük lisans sözleşmeleri için görüşmeleri reddettiğini belirterek, “Müziğimizi Triller’dan derhal çıkarmaktan başka alternatifimiz yok” dedi.

 

Triller ise tepkide gecikmedi. Triller CEO’su Mike Lu gelişmeler karşısında şaşkın olduğunu ifade etti ve UMG ile ilişkilerinin sağlam olduğunu belirterek, UMG’nin kendilerine herhangi bir uyarıda veya bildirimde bulunmadan, basın yoluyla bunu açıklamalarına inanamadığını dile getirdi.

 

Triller sözcüsü ise yaptığı açıklamada “UMG ile olan anlaşmamızın yaklaşık bir hafta önce sona erdiğini teyit edebiliriz” diyerek yenileme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Ayrıca Triller’ın hissedarı olan UMG ile sözleşme imzalamalarının bir formalite ve nezaket olduğunu, sanatçıların önemli bir bölümünün zaten Triller’ın hissedarı veya ortağı olduğu için doğrudan izin verebileceklerini ifade etti.

 

Ek olarak herhangi bir şekilde bir sanatçı ödemesini yapmamak gibi bir durum söz konusu olmadığını, anlaşma süresinin dolması üzerinden yalnızca bir hafta geçtiğini de söyledi. UMG’yi sert bir dille eleştirerek UMG’nin müzakerelerde gücünü kullanmak istediğini belirterek, “Onsuz çalışıyoruz ve işimizde bir değişiklik olmadı ” dedi.

 

UMG sözcüsü Triller açıklamalarının gerçeklikten uzak olduğunu söylerken, Artists Rights Alliance konuyla ilgili olarak “Triller’ın müzik hakkında büyük konuşan ancak sanatçılar, eser sahipleri ve hayranlar için bir şeyler sunamayan   teknoloji şirketlerinin uzun  listesine katılması üzücü. Müzik yaratıcılarına karşı adil muamele için süregelen mücadeleyi ve tüm müziğin lisanslandığı ve ücretinin ödendiği çevrimiçi bir dünyayı şiddetle destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  PPL Jamaika İle İşbirliğini Genişletti

 

Fotoğraf: Solen Feyissa