Twitch’den DMCA Önlemleri

Pandemi döneminde ağırlıklı olarak canlı streamlerin paylaşıldığı sosyal medya platformu Twitch’e, kullanıcılar tarafından yüklenen videolarda hak sahiplerinin telif hakkını ihlal eden müzik kullanımları nedeniyle ihtarlar geldi.  Twitch, resmi Twitter hesabından kendilerine gelen yoğun ihtarlara ilişkin bilgiler paylaşarak 11 Haziran’da video yayınlarında müzik kullanımı olan kullanıcılarına uyarılarda bulunan tweet dizisini yayınladı.

 

Yayınlanan tweetlerde, Twitch 2017-2019 arası videolarında müzik yayınlayan kullanıcılar için DMCA’dan kaynaklı yayından kaldırma talepleri aldıklarını belirtti. Twitch arka planda başkasına ait müzik ve ses kaydını kullanan kullanıcılara bu yayınları silmesini önerdi. Bunu kolaylaştırmanın yollarını aradıklarını belirtti. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, videolara karşı DMCA’dan kaynaklı ilk defa bu kadar yoğun şikayet aldıklarını belirten Twitch, kullanıcılarını koruyucu önlemler almaya çalıştığını açıkladı. Öncelikle “Audible Magic” isimli ses tanıma programının kullanımını genişletip telif hakkına sahip müzikleri tespit edip, videolar ceza almadan önce onları sileceklerini belirtti. İlerleyen zamanlarda bunun yeni yüklenen kliplerde de kullanılacağını ifade etti.

 

İzinsiz müzik kullanımlarından kaynaklı yayından kaldırma talebi alanlar arasında takipçi sayısı yüksek hesapların sayısı da oldukça fazla. Yapılan ihlaller sonucu uyarı alanların hesapları kapanabilir. Bu sebeple birçok kullanıcı ihlale konu olabilecek nitelikteki videoları hesaplarından kaldırıyor.

 

Billboard’un haberine göre, RIAA tarafından Ariana Grande’nin “7 Rings”, DNCE’nin “Cake By The Ocean” şarkıları da dahil hak takip yetkisi olan müzikler için 2.500’den fazla ihtar gönderildi.

 

İhlali yapan kanaldan yayının kaldırılması için Twitch’e gelen ihtarlar sonrasında, Twitch ihlallere konu videoları yayından kaldırmakla ve kanal sahibini bilgilendirmekle yükümlü.

 

Video oyunu yayınları için kullanımı yoğun olan platformun pandemi sürecinde müzisyenler tarafından kullanımı da yoğunlaşmış, izlenme oranlarında artış olmuştu. Canlı yayın konserleri de Twitch’te yaygın olarak kullanıldı. “İşlerinin  tüm dijital platformlarda sanatçıların haklarının korunmasını sağlamak” olduğunu belirten RIAA (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) CEO’su Mitch Glazier Billboard’a yaptığı konuşmada “Görevimiz sektörde önemli bir aktör olarak gördüğümüz alanlarda bu hakların işleyişinin kurulmasını en hızlı şekilde sağlamaktır“ dedi. “Covid-19 süresince çok fazla sanatçı canlı yayın gibi yeniliklere yönelmek zorunda kaldı. Sanatçılar, hayranlarına ulaşmak istiyor ve ihtiyaç duyuyorlar ve bu çok iyi bir platform olabilir ama eğer şirket bunun karşılığını ödemeyecekse sanatçıların bunu ekosisteme faydalı olacak şekilde yapması zorlaşıyor. “ sözlerini de ekledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Temyiz NewYork Etkinlik Yasağının Kalkmasını Onadı

 

NMPA (Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği) başkanı ve CEO’su David Israelite ise, “Twitch’te lisanssız şarkıların kullanılmasından endişe ediyoruz” dedi ve “temsil ettiğimiz şarkı yazarlarını ve müzik yayıncılarını korumak için tüm seçenekleri araştırıyoruz.” şeklinde görüşlerini Billboard’a bildirdi.

 

Dijital alan büyüdükçe bununla ilgili hukuki koruma da zamanla gelişiyor. DMCA ile ilgili çalışmalar sonrası bu konuda korumanın yoğunlaşacağı görülüyor. Bu çalışmalar sonrası, ana firması Amazon olan Twitch için özellikle canlı yayınların çoğaldığı günümüzde daha geniş kullanım hakkı sağlayan lisans sözleşmelerinin yapılması da söz konusu olacaktır.

 

DMCA hakkındaki diğer gelişmeleri okumak üzere “ABD Telif Hakkı Ofisi Güvenli Limanı Tartışmaya Açtıhaberi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Caspar Camille Rubin