Temsili Hak Gelirlerinin Dağıtımında SoundSys Kullanımda

Müzik endüstrisinin temsilcisi IFPI ile işbirliği yapan Asya’nın önde gelen dört meslek birliği, İspanyol teknoloji şirketi BMAT ile çalışarak  temsili alan gelirlerinin dünya çapında dağıtımı için, tamamen ölçeklenebilir ve paylaşılabilir bir sistem olan SoundSys’i kullanmaya başladı.

 

Meslek birliklerinin lisans ücretlerini zamanında ve uygun maliyetli bir şekilde dağıtmasına yardımcı olmak üzere başlatılan ve en son teknolojileri kullanarak ses kayıtları ile kullanım verilerini düzenleme, depolama ve eşleştirmeyi hedefleyen çalışma sonucunda SoundSys ortaya çıktı. Sistem Hindistan, Singapur, Endonezya ve Tayland meslek birlikleri tarafından kullanılacak.

 

SoundSys’in geliştirilmesi, geçen yıl IFPI ve World Independent Network (WIN) tarafından geliştirilen ve şirketlerle meslek birlikleri arasında tek bir hub üzerinden repertuar veri alışverişini sağlayan RDx’in hizmete açılması sonrasında gerçekleşti.

 

İki sistemin de küresel olarak kullanılması, meslek birliklerine standartlaştırılmış, yüksek kaliteli bir ses kaydı meta veri tedarik hattı ve veri işleme olanağı sağlayarak temsili alan gelirlerinin yönetimini dünya çapında önemli ölçüde iyileştirecek.

 

Projeyi gerçekleştiren teknoloji şirketi BMAT, MÜYAP ve MÜYORBİR ile uzun süredir çalışıyor. Her iki meslek birliğinin temsil ettiği repertuar kullanımlarının saptanması ve raporlanması dağıtımın en önemli aşamalarından birisini oluşturuyor. Bağlantılı hakların iki farklı alanını temsil eden MÜYAP ve MÜYORBİR oluşturdukları teknolojik birliktelik sonucunda uzun yıllardır BMAT ile çalışıyorlar. Gerçekleştirilen hızlı raporlama sistemi sayesinde özellikle Radyo TV gelirlerinin aynı yıl içinde dağıtılabilmesi mümkün oluyor.

 

Eser sahiplerini temsil eden MESAM’da BMAT ile çalışan meslek birlikleri arasında yer alıyor.

 

Fotoğraf: Austin Distel
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Yapımcıları ve Müzik Yorumcuları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la Görüştü