Spotify’ın Sesli Kitap Stratejisi

Yaptığı münhasır podcast anlaşmalarından sonra Spotify şimdi sesli kitaplar için biraz daha stratejik hareket ediyor.

 

Son 2020 ikinci çeyrek mali açıklamasında Spotify podcastlere ayrıca yer vermişti. Covid-19 sürecinde Amerikalı ünlü komedyen ve aktör Joe Rogan ile yapmış olduğu münhasır anlaşma ile podcastlere yönelimini ortaya koyan Spotify 2020 İkinci Çeyrek Mali Açıklamasında toplam MAU’nun % 21’ini podcastlerin oluşturduğunu bunun birince çeyrekte % 19’da olduğunu belirtiyor (Bakınız Spotify Q2 haberi).

 

Spotify’ın yeni stratejik adımı sesli kitaplar gibi görünüyor. Yine mali dönem açıklamasında Harry Potter için yapılan anlaşmaya dikkat çeken Spotify, şimdi kendi sayfasında yayınladığı bir ilanla Sesli Kitap Yöneticisi aradığını duyurdu. Verdiği ilanla aranan kişinin Spotify Studio’ya bağlı olacağını belirten Spotify, bu pozisyonda yer alacak kişinin sesli kitap ve içerik stratejisinden, editörlüğünden, programlamasından ve yürütülmesinden sorumlu olacağını belirtiyor. Farklı, çeşitli, ilgi çekici, ses içeriği sunan bir ekibin oluşturulmasından da sorumlu olacağını ekliyor.

 

Sesli kitapların gelişimine ve stratejisine katkı sağlayacak etkide bir seçim yapacağını vurgulayan Spotify ilanı New York veya Los Angeles için verdi.

 

Spotify bu girişimi ile müzik içeriğinden ziyade sesli içeriğe daha çok yöneldiğini ve artık sesli içeriğe ilişkin yeni stratejilerin geliştirileceğini ortaya koymuş oluyor.

 

İlanın orijinal içeriği için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Cezar Sampaio
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Pandemi Günleri: Talebe Bağlı Videolar ve Netflix