Sony’nin Awal’ı Satın Alması Hala Tartışılıyor

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu CMA, bağımsız firmanın majör yapımcı sistemine geçişine tepkili. Piyasada rekabeti bozucu bir anlaşma olduğu iddiasında bulunuyor.

 

Sony Music, Kobalt’ın bünyesinde bulunan AWAL’ı 430 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın almış, bu satın alma işlemini kimi şirket ve kuruluş olumlu, kimisi de olumsuz değerlendirmiş ve satın alma işlemi ile ilgili olarak İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu bir soruşturma başlatmıştı.

 

CMA’nın soruşturmasına göre, İngiltere’de şu anda pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan üç majör yapımcının kayıtlı müziğin toptan dağıtımına “Çok yoğunlaşmış” olduğu  sonucuna varıldı. CMA yaptığı açıklamada, “AWAL, yenilikçi iş modeliyle geniş çapta tanınan, gelişmekte olan önemli bir oyuncudur” diyerek, şirketin pazarda anlamlı bir yer edinmeyi başaran ve son yıllarda önemli ölçüde büyüyen büyük markaların dışındaki birkaç tedarikçiden birisi olduğunu bildirdi.

 

CMA, soruşturmasının bir parçası olarak, anlaşma olmasaydı, Sony ve AWAL’ın gelecekte de birbirleriyle daha güçlü rekabet edebileceklerine dair kanıtlar buldu. Aynı şekilde küçük sanatçılar havuzuna odaklanan AWAL’ın, The Orchard’la daha fazla rekabet etmesine yol açabilecek potansiyelinin olduğu da belirtildi.

 

CMA, “AWAL gibi yenilikçi bir rakibin kaybının, diğer büyük yapım şirketlerinin varlığını sürdürmesine rağmen, sanatçılar için daha kötü şartlara ve müzik sektöründe daha az yeniliğe yol açabileceğinden endişe duyduğunu” söyleyerek, Sony’nin bu endişeleri giderecek şekilde beş iş günü içerisinde iddiaları ele alması gerektiğini aksi takdirde anlaşmanın derinlemesine bir 2. aşama soruşturmaya tabi olacağını belirtti.

 

Yaptığı açıklamada CMA’nın bu kararını şaşırtıcı bulduğunu ve AWAL’ın İngiltere’deki konumunun yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını belirten Sony Music Entertainment; bu işlemin açık bir şekilde rekabete uygun olduğuna ve AWAL’e yaptıkları yatırımın, AWAL’ın devam eden büyümesi ve gelecekteki başarısı için anahtar olduğuna inandıklarını ifade etti. SME açıklamasında “Bu işlemi inceleyen diğer tüm düzenleyici kurumlar, bizim görüşümüze katılmış ve hızlı bir şekilde onaylamıştır. Kafalarında yer alan soruları çözmek için CMA ile yakın çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hipgnosis Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda Yeni Bir Hisse Arzı Yaptı

 

CMA’nın kıdemli direktörü Colin Raftery ise müzik endüstrisinin İngiltere’nin gelişen eğlence sektörünün önemli bir bölümünü oluşturduğunu ve dağıtımcıların sanatçılarla yeni ve yaratıcı çalışma yöntemleri bulmak için rekabet etmeye devam etmelerinin çok önemli olduğunu ifade ederek,  “Bu anlaşmanın sektördeki rekabeti azaltabileceğinden, potansiyel olarak İngiltere’deki birçok müzik sanatçısı için masadaki anlaşmaları kötüleştirebileceğinden ve endüstri genelinde daha az yeniliğe yol açabileceğinden endişe duyuyoruz” dedi.

 

AWAL’ın ana şirketi Kobalt, 20 yıllık iş hayatından sonra ancak kısa süre önce kârlı hale geldi. AWAL’ın pazar payının % 1-2 olduğu tahmin ediliyor.