Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu

Müzik dünyası için önemli bir girişim. Sony Music Kobalt’ın bünyesinde bulunan AWAL’ı 450 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Kobalt ve Sony Music AWAL’ın ve Kobalt Neighbouring Rights’ın satın alınmasına ilişkin yeni anlaşmalarını açıkladılar.

 

Sony Music Entertainment (SME) ve dünya çapında sanatçılar ve bağımsız yapım şirketlerini temsil eden Kobalt ile yapılan anlaşmaya göre bağımsız sanatçılar adına önemli bir hizmet sağlayıcı olan AWAL, “AWAL ve Komşu Haklar” bölümü olarak Sony Music Entertainment (SME) içinde çalışacak. Çalışmalar SME’ninbağımsız müzik dağıtım şirketi The Orchard’ın teknolojisi ve ağını kullanarak geliştirilecek. Lonny Olinick, AWAL’ın CEO’su olarak kalacak.

 

AWAL hizmetleri arasında küresel pazarlama, yaratıcılık, senkronizasyon ve marka ortaklıkları, radyo tanıtım ve dağıtımın yanı sıra gerçek zamanlı kapsamlı müzik analizlerine erişim yer alıyor. Şirket, kendi sanatçıları ile sözleşmeler imzalamaya ve onlara yönelik çalışmalarına devam edecek.

 

Satın almaya ilişkin yapılan açıklamada SME’nin, AWAL’ın hizmetlerini büyütmesine ilişkin yatırımlarla, bağımsız müzik piyasasına verilen sürekli desteğin, sanatçıların dünya çapında hayranlara ulaşması için daha fazla fırsat yaratacağı ve sanatçılar için her zamankinden daha fazla pazar imkanı sunacağı belirtildi.

 

Sony Music Group Yönetim Kurulu Başkanı Rob Stringer, duyuruyu yaparken, “AWAL’ın büyümesi için yapılan yatırımın bağımsız müzik topluluğu için başka bir hizmet düzeyi sunduğunu” belirterek, “Sanatçı kariyeri oluşturmaya yönelik esnek çözümlerle birlikte, içerik oluşturuculara dünya çapındaki izleyicilerle bağlantı kurulmasında daha heyecan verici seçenekler sunacağız” dedi.

 

The Orchard CEO’su Brad Navin, ise “The Orchard’ın kapsamlı hizmetleri, küresel kapsayıcılığı ve teknolojisi AWAL’ın devam eden başarısına katkıda bulunacak” diyerek, daha fazla sanatçıya şeffaf, küresel bir çözüm ve müziklerini istedikleri gibi yayınlamaları yönünde birden çok temas noktasına erişim sağlayacaklarını ifade etti.

 

AWAL CEO’su Lonny Olinick ise “AWAL ekibi, başlangıcından bu yana sanatçıların yaratıcı vizyonlarını gerçekleştirmelerini fütüristik olarak mümkün kıldı. Şimdi, küresel Sony ekosisteminin bir parçası olarak, bu vizyonu onlar için önemli ölçüde genişletebiliriz” dedi.

 

Ne Dediler

 

Öte yandan AWAL’ın artık Sony Music Entertainment’in bir parçası olması müzik dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Özellikle rakip bağımsız dağıtımcılar tüm bunların ne anlama geldiği konusunda endişeli görünüyorlar.

 

İngiltere merkezli bağımsız yapımcılar ve sanatçılarla çalışan dağıtım, pazarlama ve hizmet şirketi olan “Absolute Labels Services” kurucusu ve Genel Müdürü Henry Semmence Music Business Worldwide’da yer alan yazısında, “Büyük holdinglerden birisi bir Indie’yi her yuttuğunda, buna hizmetlerine ilişkin ‘hiçbir şeyin değişmeyeceğine’ dair güvence veren bir basın bülteni eşlik ediyor. Ama hepimiz gerçeği biliyoruz” diyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Start-up Staccs’tan Müzik Konserleri

 

Semmence’e göre müzik dünyası, pazara erişim, tanıtım, pazarlama, bilgi ve tavsiyelerin artık birkaç kişinin kontrolü altında olmaması temelinde gelişmeye devam ediyor ve bağımsızlar geçmişte olduğundan çok daha yüksek ve daha etkili bir düzeyde rekabet edebiliyorlar. “Bu kısmen bireysel bağımsızlığımız ve kolektif gücümüzle sağlanmıştır ve korunmalıdır” diyor.

 

Kendi yapım şirketleri ve dağıtım operasyonunu oluştururken Warner Music’in ADA’sı ile işbirliği yapan Supernature kurucusu Andy Musgrave ise satın alma işlemine biraz daha ılımlı bakıyor ve AWAL’ın alınmasını streaming dünyasının büyük resminin bir parçası olarak görüyor. MusicWeek’e yaptığı açıklamada “Sanırım bu, işin geleceğinin hizmet modelinde yattığının başka bir göstergesi” diyor ve sanatçıların gittikçe kendi kendine yeterli ve işlerine sahip hale gelmesiyle, sanatçıların haklarını kollayan ve gelirden aslan payını korumasına izin veren, AWAL gibi şirketler sadece büyüyecekler görüşünü dile getiriyor.

 

Uluslararası kuruluşlar da anlaşmayla ilgili yorumlarda bulundu. AIM CEO’su Paul Pacifico, AWAL’ın Sony’ye satılmasının bağımsız müzik topluluğu tarafından yaratılan  değeri ve  majörlerin satın almalarla pazar paylarını büyütme arzularının devam ettiğini gösterdiğini vurguladı.

 

IMPALA’nın yönetim kurulu başkanı Helen Smith ise bağımsız müziğe verilen değeri görmenin harika olduğunu söylüyor ve “Bu anlaşma bir pazar liderinin konumunu daha da güçlendiriyor, bu yüzden bunu bir sonraki kurulumuzda tartışacağız” diyor.

 

Büyük bağımsızlardan Merlin CEO’su Jeremy Sirota ise bağımsız topluluğun hiç bu kadar güçlü olmadığını söyleyerek, 2020’de katılan 81 yeni üye, yeni anlaşmalar ve derinleşmiş ortaklıklar ve gelirlerde üst düzeyde önemli bir artışla şimdiye kadar ki en iyi yılı yaşadıklarını ifade ederek “Son on yıl sanatçılar ve yapım şirketleri geleceklerini sahiplenmeyi seçtikçe bağımsız sektörün büyümeye devam edeceğini öğretti” dedi.

 

Believe UK dağıtım başkanı Ben Rimmer ise, “Bağımsız sanatçılar çağına giriyoruz ve artık izleyicilere ulaşmak ve onları geliştirmek için her zamankinden daha fazla fırsat var,” dedi. Believe modelinden bahsederken sanatçıların ve yapım şirketlerinin her zaman master kayıtların sahibi olduklarını ve % 100 bağımsız kalırken kariyerlerinin her aşamasında karar alma gücüne sahip olduklarını belirtiyor ve “Bunlar, Believe’deki ortaklarımızla ilişkilerimize rehberlik eden ilkelerdir” diyor.

 

Fotoğraf: Luis Rodriguez