Sony 360 Reality Audio İçin Android Desteği

Sony şirketinin, 360 Reality Audio android desteği için Google ile çalıştığı haberleri duyulmaya başladı.

 

360 Reality Audio, canlı bir sahne gibi hissettiren ses ortamı oluşturmak için MPEG-H 3D ses codecini kullanıyor. Sony, teknolojiyi kendi akıllı telefonlarında başlattı ve uyumlu uygulamalarla (Deezer gibi) çalışıyor. Ancak 360 Reality Audio, Apple’ın AirPods Max uzamsal ses çözümlerine androidin cevabı haline gelebilir.

 

XDA Developers’ın bir raporuna göre, Android Açık Kaynak Projesi’nde yer alan bir dizi kod incelemesi, Sony’nin yeni uzamsal ses formatından bahsediyor. Geliştiriciler tarafından gönderilen kod hem Sony hem de Google’dan çalışılmış gibi görünüyor. Çalışmalar, Android’in MPEG4Extractor sistem bileşenine MPEG-H 3D desteğinin getirilmesini kapsıyor. Görünüşe göre 360 Reality Audio desteği, özel donanım gerektirmek yerine tüm Android’e uygulanır hale gelecek.

 

360 Reality Audio formatı şu anda müzik sağlayıcılarının desteklemesini ve ayrıca Sony’nin sattığı uyumlu hoparlörler ve kulaklıklar gerektiriyor. Şu anda Amazon Music HD, Tidal ve Deezer, yeni formatı destekliyor.

 

Google ve Sony arasında devam eden çalışma, müzik sağlayıcılarının Android’de 360 Reality Audio’yu desteklemesinin daha kolay olacağı anlamına geliyor. Android’in yerleşik bir kod çözücüsü olacak, bu nedenle Spotify gibi uygulamalar 3D ses çalma ekleyebilecekler.

 

Bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan Android 12 versiyonunun bu özelliği taşıyıp taşımayacağı ise henüz belli değil. Sony, 360 Reality Audio ekosistemini yenilikçi uygulamalarla genişletmeye ilişkin güncellemelerini daha önce duyurmuştu.

 

Fotoğraf: Denny Müller
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Eşsiz Token (NFT) Nedir?