Sony, 360 Reality Audio Ekosistemini Yenilikçi Uygulamalarla Genişletiyor

Sony geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı açıklama ile müşteriler ve içerik oluşturucular için yeni hizmetlerini ve cihazlarını tanıttı. 8 Ocak Cuma günü yapılan açıklamada yeni video streaming kapasiteleri ve içerik oluşturma araçları da dahil olmak üzere 360 ​​Reality Audio hizmetlerinin ve ürün yelpazesinin genişletildiği duyuruldu.

 

2019’da tanıtılan Sony’nin 360 Reality Audio hizmeti, sanatçıların ve yaratıcıların vokal, koro ve enstrümanlar gibi ses kaynaklarını konumsal bilgilerle eşleştirerek ve bunları küresel bir alana yerleştirerek müzik üretilmesine olanak tanıyor.

 

Açıklamaya göre Sony’nin uzamsal ses teknolojileriyle desteklenen bu devrim niteliğindeki müzik deneyimi, bir müzik stüdyosunda veya canlı konser salonunda olma hissini uyandırıyor ve üstelik tüm bunları evin rahatlığından çıkmadan gerçekleştiriyor.

 

Dinleyiciler şu anda Alicia Keys, Lil Nas X, Megan Thee Stallion, Noah Cyrus, Zara Larsson ve daha pek çok sanatçıdan 360 Reality Audio’da yaklaşık 4.000 şarkıya erişebiliyor. Bugün Sony, bu yenilikçi müzik formatına yeni yetenekler ekliyor.

 

Dinleyiciler ve içerik oluşturucular için heyecan verici güncellemeler ise şöyle;

 

360 Reality Audio’da ilk Video Stream Hizmeti

 

11 Ocak’ta Sony, 360 Reality Audio ses ile canlı performans video içeriğini sunmuş olacak. Açıklamada Sony Music Entertainment sanatçısı Zara Larsson’ın, bu yeni video kapasitelerini sergilemek için 360 ​​Reality Audio’da özel bir canlı performans gerçekleştireceği duyuruldu. İzleyiciler, bu performansı akıllı bir telefondaki Sanatçı Bağlantısı uygulaması (1) ile stream edebilecekler. Belirli Sony kulaklıklar ve Sony | Headphones Connect uygulaması (2) ile kullanıcılar ayrıca kendileri için mükemmel şekilde optimize edilmiş özel, sürükleyici bir müzik alanının keyfini çıkarmak için bireysel kulak şekillerini analiz ederek deneyimlerini optimize edebilecekler.

 

360 Reality Audio, dinleyicilere canlı bir konser ortamında oldukları izlenimini vererek gerçekçi bir müzik deneyimi oluşturmayı mümkün kılıyor.

 

Sony, bu yılın sonlarında bu yeni video içeriğini piyasaya sürmeye başlamak için büyük plak şirketleri ve hizmet sağlayıcıları ile birlikte çalıştıklarını da bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hologram: Sadece Yitirdiklerimiz İçin mi?

 

Yeni 360 Reality Audio Creative Suite

 

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre Sony ve Virtual Sonics, Inc., müzisyenler ve yaratıcılar tarafından 360 Reality Audio içeriğinin daha kolay oluşturulmasını sağlamak için 360 Reality Audio Creative Suite adlı yeni bir içerik oluşturma yazılımı geliştirdi. 360 Reality Audio Creative Suite eklenti yazılımı, popüler dijital ses iş istasyonu (DAW) ile uyumlu. Virtual Sonics, Inc., yan kuruluşu Audio Futures, Inc. aracılığıyla, yazılımı bu ayın sonunda piyasaya sürecek.

 

Ek olarak, Sony ve Music.com olan, içerik oluşturucuların 360 Reality Audio Creative Suite kullanarak 360 Reality Audio içeriği üretmesini ve ardından içeriklerini stream etmesini mümkün kılan ve The Orchard tarafından dağıtılacak bir Yaratıcılar Programı başlatıyor.

 

Uyumlu Cihazlar ve Lisanslama Genişletildi

 

Bu ilkbahardan itibaren 360 Reality Audio uyumlu hoparlörler SRS-RA5000 ve SRS-RA3000 satışa sunulacak. Bu WiFi özellikli hoparlörler, Sony’nin benzersiz Sürükleyici Ses Geliştirme (Audio Enhancement) algoritmasını kullanarak ortamı çevreleyen, mekanı dolduran 360 Reality Audio ses deneyimi yaratıyor. Hoparlörler, Google Assistant veya Amazon Alexa cihazları ile kontrol edilebilir, böylece kullanıcılar müziklerini kolaylıkla yönetebilirler.

 

360 Reality Audio, katılımcı bir streaming hizmeti uygulaması yüklenmiş olan bir Android ™ / iOS akıllı telefon ile eşleştirildiğinde diğer bir çok markanın kulaklıkları kullanılarak da deneyimlenebilir. Ayrıca Sony, 360 Reality Audio deneyimini desteklemek için diğer tüketici elektroniği şirketleriyle ortaklıklar kuruyor.

 

(1) App Store’dan iOS cihazlara veya Google Play’den Android ™ cihazlara indirilmesi  gerekir.
(2) Headphones Connect uygulamasının App Store’dan iOS cihazlara veya Google Play’den Android ™ cihazlara indirilmesi gerekir. 360 Reality Audio, uyumlu çevrimiçi müzik hizmetine abonelik gerektirir ve üçüncü taraf hükümleri, koşulları, hesapları ve ücretleri geçerli olabilir.

 

Fotoğraf: Vladimir Kondriianenko