Plak Şirketleri Ve İSS’ler Ön Karar Talep Etti

İnternet servis sağlayıcısı Bright House mahkemeden kendisinin aboneleri tarafından gerçekleştirilen korsan faaliyetlerinden sorumlu olmadığını teyit eden bir ön karar istedi. Ancak, birçok büyük müzik şirketi tam tersini talep ediyor. Talep, davayı duruşmadan önce basitleştirmeyi amaçlıyor.

 

ABD telif hakkı yasasına göre, İnternet servis sağlayıcıları uygun koşullarda tekrarlayan telif hakkı ihlallerini yapan hesapları feshetmeli. Bu gereklilik yirmi yılı aşkın bir süredir yürürlükte, ancak yalnızca son birkaç yılda İSS’ler standarda uygun olarak davranmaya başladı.

 

Artista Records, Sony Music Entertainment, Universal Music ve Warner Records dahil olmak üzere birçok büyük müzik endüstrisi şirketi, ABD’nin en büyük internet sağlayıcılarından bazılarına dava açtı.

 

Müzik şirketlerine göre, İSS’ler ısrarlı bir şekilde korsan faaliyetlerine devam edenleri engellemeyi başaramadı. Bu iddia, iki yıl önce Cox Communications’a karşı açılan davada görüldüğü gibi, yüz milyonlarca dolarlık zarara yol açabilir.

 

Mükerrer ihlal davasının bu yıl içinde başlaması planlanıyor. Ancak yargılamaya başlamadan önce, her iki taraf da önemli konuları jüriye sunulmadan önce karara bağlamak için ön karar talebinde bulundu.

 

Bright House, mahkemeden telif hakkı ihlali iddiasını reddetmesini talep ediyor. Bu iddia  şirketin abonelerini korsan faaliyetlere teşvik ettiğini, bunlara yol açtığını veya maddi olarak katkıda bulunduğunu anlamına gelen suçlardan oluşuyor.

 

İnternet servis sağlayıcısı ise bu iddiayı reddediyor ve kayıt endüstrisi tarafından onaylanan bir endüstri standardı olan korsanla mücadele anlaşması olan Telif Hakkı Uyarı Sistemi kapsamında oluşturulmuş bir ihlal önleme programına sahip olduğuna dikkat çekiyor.

 

Bu sistem, İSS’ler için telif hakkı ihlallerinin nasıl ele alınacağı konusunda en iyi uygulama olarak tanımlandı.

 

Bright House’un programıbuna uyum sağlamış gibi gözükse de kalıcı bağlantı kesilmesi gerçekleşmiyor. Abonelerin internet bağlantıları, tekrarlanan uyarılardan sonra karantinaya alınıyor  ​​ve yalnızca abonenin kötüye kullanım ekibiyle konuşmasından sonra yeniden etkinleştiriliyor. İSS’ler bu sebeple ihlalleri teşvik ettiklerinin iddiasını kabul etmediklerini belirtiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Platformlar İzinsiz Kullanımları Engellemeli

 

Bright House mahkemeye verdiği beyanında dosyada abonelere internet hizmeti sağladığına veya başka bir şekilde telif hakkı ihlalini teşvik etmek amacıyla ihlal bildirimlerini ele aldığına ilişkin hiçbir kanıt olmadığını; aksine abonelerin hak sahipleri tarafından yapılan ihlal suçlamaları hakkında bilgilendirilmesini ve internetteki telif hakkı ihlali konusunda eğitilmesini sağlamak ve gelecekteki ihlalleri caydırmak ve önlemek adına sağlam bir ihlal karşıtı programı benimsediğini ve uyguladığını söyledi.

 

Bright House, hak sahipleri tarafından gönderilen birçok telif hakkı bildiriminin yanlış e-posta adresine gönderildikleri için dikkate alınmaması gerektiğini ve müzik şirketlerinin davaya konu eserlerin büyük bir kısmı için tazminat talep etme haklarının olmadığını da belirtiyor. Görünüşe göre şirketler, izni alınmayan eserlerin hem ses kaydı hem de bestesi için tazminat istiyor.

 

Universal Music ve Warner Records dahil olmak üzere müzik şirketleri de kısmi bir ön karar talep ediyor. Mahkemeden İSS’lerin abonelerinin korsan faaliyetlerden sorumlu olduğuna karar vermesini talep ediyorlar.

 

Bright House (BHN) kendi korsanlıkla mücadele planına sahip olsa da yasa, uygun koşullarda tekrarlayan ihlallerin hesaplarını sonlandırmasını gerektiriyor. Davacı tarafın iddiaların başladığı yer burası.

 

Şirketler, BHN’inyıllardır aldığı ihlal bildirimlerinin ezici çoğunluğuna bakmamayı seçtiğini ve ağında meydana gelen ihlallerin çoğunu bilerek görmezden geldiğini söylüyor.

 

Plak şirketleri ayrıca mahkemeden söz konusu tüm telif haklarına sahip olduklarını ve Bright House abonelerinin paylaştığı dosyaların gerçekten korsan kopyalar olduğunu doğrulamasını istedi.

 

Konuyla ilgili karar vermek artık Florida Federal Mahkemesine kalmış durumda. Bu aşama tamamlandığında, duruşmaya geçilecek.