Meta’nın Lisans Anlaşmaları İle Başı Dertte

Epidemic Sound, Mark Zuckerberg’in teknoloji devi şirketi Meta’ya ABD mahkemelerinde dava açtı.

 

Davada Epidemic Sound hem Facebook’u hem de Instagram’ı Epidemic’e ait binlerce parçanın kullanıldığı içeriklerde telif ihlali barındırmakla suçluyor.

 

Epidemic argümanlarını   Meta’nın diğer birçok hak sahibiyle lisans anlaşması yapmış olmasına rağmen, Epidemic ile yapmamasına dayandırıyor. Şirket, aynı zamanda Meta’nın bir müzik kitaplığı oluşturduğunu iddia ediyor. Kitaplık, yalnızca indirme ve streaming hizmetleri için değil, aynı zamanda kullanıcı tarafından oluşturulan video içeriği ve gönderilerde kullanım için de hizmet veriyor.

 

Bu konudaki diğer bir gelişme ise 700.000 şarkıya sahip Kobalt Music Publishing’in tüm kataloğunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Facebook ve Instagram platformlarından çekmesi.

 

MBW haberine göre, Kobalt’ın Meta ile ABD’deki mevcut lisans anlaşması sona erdi. Taraflar yeni bir anlaşmaya varamadı.

 

Kobalt’ın kataloğunu kaldırma kararının kendi şirketinin çok ötesinde sonuçları var. Kobalt hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de herhangi bir haftada en iyi 100 parça ve albümün % 40’ından fazlasının arkasındaki şarkı yazarlarının yayıncısı olduğunu tahmin ediyor. Bu nedenle kataloğunun kaldırılması, dünya çapında çeşitli bağımsız distribütörler, kayıt şirketleri bir yana üç büyük plak şirketinin çeşitli parçalarını kaçınılmaz olarak etkileyecek.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği’nde Dijital Tek Pazar İçin Yeni Çalışma: “Dijital Hizmetler Yasası”