Live Nation Gelirleri Düştü

Covid-19 salgını nedeniyle konserlerin iptal edildiği 2020’nin son çeyreğinde Live Nation gelirleri bir önceki yılın son çeyreğine göre % 95 oranında düştü.

 

Live Nation tarafından yapılan gelir açıklamasında 2019 yılının aynı döneminde 3,17 milyar dolar olan konser gelirlerinin 2020 yılının aynı döneminde 154,8 milyon dolar olduğu görülüyor. Bilet gelirlerinin de ciddi oranda düştüğü mali tabloya göre 2019 yılın 3. çeyreğinde 215,2 milyon dolar olan reklam ve sponsorluk gelirleri % 78 oranında düşerek 2020 3. çeyreğinde 47,9 milyon dolarda kaldı.

 

Live Nation açıklamasında son yaptırdıkları küresel ankete göre kısıtlamalar kalktığında hayranların % 95’inin canlı müzik etkinliklerine geri dönmeyi planladıkları belirtiliyor.

 

Öte yandan güvenli bir şekilde yaşamaya dönmek için bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını belirten Live Nation, 2021 yazında büyük ölçekli gösterilere dönüşü beklediklerini, ancak bu dönüşün kesin zaman çizelgesinin bölgeye göre değişeceğini belirtiyor. Live Nation yol haritasını belirlerken iki konuya odaklandıklarını ifade ediyor.

 

Birincisi teknoloji cephesinde, Ticketmaster’ın canlı etkinliklere dönüşle ilgili ihtiyaç duyulan araçları oluşturmaya ve fan deneyimlerini gelecekte çok daha iyi hale getirmeye yönelik çalışmaları. Ticketmaster “Akıllı Etkinlik”, “Zamanlanmış Giriş”, “Temassız Gişe” gibi uygulamaları yakın bir geçmişte duyurmuştu (Haber için tıklayınız) .

 

İkincisi ise konser cephesinde, mekanlara ait bir dizi yeni standartların getirilmesi. Mekan temizlik prosedürlerinden bilet satın alımlarına kadar müşteri dostu politikalar, gösteri öncesinde, sırasında ve sonrasında hayranların, ekiplerin ve sanatçıların gönül rahatlığı içerisinde çalışacakları standartların belirlenmesi ve tüm bölgeler için gösteri kılavuzlarının oluşturulmasında sağlık uzmanlarıyla işbirliği yapılması bunlar arasında yer alıyor.

 

Live Nation yeni döneme uyum çalışmalarını sürdürüyor ama şirketin CEO’su Michael Rapino’nun söylediği gibi canlı konserlere giden yol dümdüz değil zorlukla dolu olacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Plak Şirketleri Yeteneği Nasıl Büyütüyor

 

Fotoğraf: Danny Howe