Korsanlar Uzlaşma Bedeli Ödemeyi Kabul Etti

TorrentFreak haberine göre Hollanda korsanla mücadele kuruluşu BREIN korsan içerik yükleyenlerle gönüllü anlaşmalar yaptı.

 

BREIN diğer korsanla mücadele kuruluşlarından farklı olarak tek bir alanda çalışmıyor. Müzik, film, kitap vb. farklı alanlarda koruma sağlamayı hedefliyor.

 

Geçen yaz yayınlanan bir raporda, 460’tan fazla korsan site ve hizmetini kapatmanın yanı sıra, internet servis sağlayıcılarında 180 Pirate Bay proxy’sinin engellendiğini, 338 kapatmada daha katkıda bulunduğunu, 23 korsan IPTV satıcısı, 33 yasadışı streaming  sitesi ile mücadele ettiğini ortaya koydu. Ayrıca   kimliği tespit edilen 42 faille anlaşmaya vardığını duyurdu.

 

Bu sene gerçekleştirdiği çalışmalarda ise IPTV, Usenet ve çizgi roman korsanlarını kapsayan üç vakada daha anlaşma yoluna gidildiğini bildirdi.

 

BREIN farklı platformları toplayan IPTV kutularını yasa dışı bir şekilde hak sahiplerinden gerekli izinler alınmadan satan kişiyi saptadı. Genel olarak IPTV sağlayıcıları ve korsan satıcılarını içeren diğer davalarda, mahkeme sürecini başlatmayı tercih ediyor. Ancak bu olayda IPTV ile BREIN arasında bir anlaşmaya varıldı. Aynı tür ihlalleri önlemek için, 2.500 avro uzlaşma tutarının yanı sıra herhangi bir ihlal için günde 500 avro ödeyeceğini taahhüt eden bir beyanı imzaladı.

 

İkinci uzlaşma Usenet’e hem içerik yükleyen hem de bunların linklerini duyuran bir kişiyle gerçekleştirildi. Kimliği saptanan kişi hakkında yasal işlem başlatıldıktan sonra şahıs uzlaşmak istedi. İhlali gerçekleştiren kişinin BREIN’e 10.000 avro ödemesi ve haksız eyleme dahil olan diğer kişiler hakkında bilgi vermesi koşuluyla  anlaşma sağlandı ve tekrar etmesi halinde maximum 50.000 avro olacak şekilde günde 2500 avro cezai şart getirildi. Sonuç olarak bu tür uzlaşmalarla BREIN korsanlardan 290.000 dolarlık tahsilat sağlayarak uzun süren ve daha pahalı bir yol olan dava sürecine karşı bir alternatif yaratmış oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Dijital İhlallere Karşı Yeni Bir Adım Mı?

 

2021’in başında BREIN, Usenet’e bir koleksiyoncu web sitesindeki çeşitli çizgi roman yüklemelerine karşı bir soruşturma başlattı. Aynı yılın yazında BREIN, çizgi roman dergilerinin ve kitapların izinsiz dijitalleştirilmesinde “Kolaylaştırıcı rol oynayan” bir kişiyle anlaşmaya vardığını bildirdi. Bununla birlikte, anlaşmadan sonra Usenet’in arşivinin güncellenmesi incelendiğinde başkaları tarafından gerekli izinler alınmadan çizgi roman yüklemelerinin yapıldığı tespit edildi. Sonuç olarak, topluluktaki yöneticileri ve yükleyicileri araştırdıktan sonra olaya karışan ikinci bir kişiyi belirlemeyi başardı.

 

BREIN, kişinin günde 500 avrodan toplam 50.000 avroya kadar cezai şart ile birlikte 5.000 avroluk bir uzlaşma bedelini ödemeyi kabul ettiğini söyledi. Korsanlıkla mücadele grubu, daha fazla bilgi edinmesi gerekliliği nedeniyle soruşturmasının devam edeceğini söyledi.