Konserler Başladı Ama Gelir Yok

Dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de “yeni normal” uygulamaları kapsamında konserlere başlandığını duyurmuştuk. Ne var ki bu konserlerden gelir elde edilip edilmediği konusu çok da bilinmiyordu. Bu konudaki sorularımızı Canlı Müzik ve Eğlence Sektörü Derneği Başkanı Çağrı Günal’a yönelttik.

 

(Bakınız; https://muzikanaliz.com/dunyada-ve-turkiyede-canli-etkinlikler-basladi/)

 

Yeni normal konser düzeninin bir standartı var mı? Konserler nasıl bir kapasiteyle yapılıyor?

 

Belli bir standardı yok, bir standart önermek üzere çalışmalar yapıyoruz çünkü devlet bizim işlerimize çok yabancı. Şu an genelde oturmalı mekanlarda yarı kapasite ile yapılıyor, ayakta nasıl olacağına dair bir yönlendirme yok ve o sebeple yapılamıyor.

 

Bilet satışları hangi mecralardan gerçekleşiyor?

 

Daha önce hangi mecralarda yapılıyorsa yine aynı mecralarda yapılıyor. Biletix, Passo, kapı satışı, vb.

 

Şimdiye kadar konserlere katılanlar yaklaşık kaç kişi?

 

Tahmini olarak 50-60 bin civarı gibi düşünebilirsiniz. Konser başı 1500-2000’i aşmamak kaydıyla ve bazen çok daha az rakamlarda olmak üzere.

 

Yaklaşık kaç konser organizasyonu oldu? Harbiye, Park Et Seyret dışında başkaca hangi konser düzenlemeleri mevcut?

 

Bu ikisi dışında seri konserler olmadı, festivaller zaten olmuyor, tek tek olan işler var genelde beach’lerde veya yazlık yerlerde.

 

Bir önceki yıla göre düşük kapasite vb. nedenlerle bilet fiyatlarında bir artış oldu mu?

 

Ekonominin durumundan dolayı pek bir artış olmadı. Düşük kapasite nedeniyle gelirin düşük olması sanatçılarla ortak girilerek aşılmaya çalışılıyor. Yani sadece orkestra parası ve konserler ilgili diğer masrafları ödeyip, sonra kar olursa sanatçı ile bölüşmek gibi.

 

Düzenlenen konserler maliyeti karşılıyor mu? Bir önceki yıla göre sektörde ne kadarlık bir düşüş gerçekleşti?

 

Karşılamıyor, sanatçı para almamasına rağmen birçok iş zarar ediyor veya eşit çıkıyor veya çok az kar ediyor. Şu an bir önceki yıla göre düşüş %90’lardan fazla, yani geçen senenin %10’u bile değil bu seneki iş hacmi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Fiziki ve Mental Gelişim: Müziğin Yeni Alanları