Dünya’da ve Türkiye’de Canlı Etkinlikler Başladı

Pandeminin derinden etkilediği canlı performansları yeni koşullara uyumlu hale getirme çalışmaları tüm dünyada devam ediyor. Birçok ülkede sosyal mesafe koşullarına uygun etkinlikler gündeme gelirken salgının başladığı Wuhan’da önlemsiz bir festival yapıldı.

 

Wuhan’da İlk Canlı Etkinlik

 

Pandeminin başladığı ve ilk Covid-19 vakasının görüldüğü Wuhan’da  aylar sonra ilk canlı etkinlik gerçekleşti.

 

15 Ağustos’ta binlerce festival katılımcısı HOHA Water Electronic Music Festivali için Wuhan’da Maya Su Parkı’nda mayo ve gözlüklerle bir araya geldiler. Haber kaynaklarına göre katılımcılar maskesiz ve sosyal mesafe kurallarına uymaksızın müziklere eşlik ettiler, dans ettiler.  Sosyal medyada da etkinlik görüntülerinin sıkça yer aldığı festivalin 30 Ağustos’a kadar süreceği söyleniyor.

 

Almanya: “Deck Chair Concerts”

 

Öte yandan başka ülkelerde de canlı etkinliklere dönüşler başladı. Almanya’da gerçekleşen “Deck Chair Concerts” serisi Mönchengladbach’da Strandkorb Açık Hava alanında gerçekleşiyor. Konseri düzenleyenler 450 ayrı şezlongun sosyal mesafeye bağlı kalmak için dokuz bölüme ayrıldığını, her bölümün 50 şezlong içerdiğini ve ziyaretçiler arasında teması önlemek için tek yönlü bir sıralama olduğunu duyurdular. Ayrıca şezlongların yanında yer alan soğuk kutularda konukların önceden siparişini verecekleri yiyecek ve içecekler yer alacak.

 

Şimdiye kadar 35.000 biletin satıldığı ve 60 gösteriden 20’sinin tüm biletlerinin tükendiği belirtiliyor.

 

Bisikletli Konserler vs Arabalı Konserler

 

Arabalı konserler serisi ile başlayan ilk canlı etkinlikler sonrasında arabalı konserlerin çevreye verdiği zarar düşüncesiyle İtalya’da daha çevre dostu olduğu düşünülen bisikletli konserler başladı. Lombardiya bölgesindeki Mantua’da Temmuz ayında başlayan Bike-In etkinlik serisi Eylül ortasına kadar sürecek. Fikir babasının Shining Production’ın başkanı Fulvio De Rosa’nın olduğu konsept için etkinliğe katılanlar, göl manzaralı yeşil bir alan olan Campo Canoa’da tek kişilik, tek bisikletli alan seçenekleriyle birlikte Bike-In alanında kendi yerlerini seçebiliyorlar. Aile veya çiftler için daha geniş bir alan seçeneği ile birlikte Premium olarak konukların gösteri öncesi bir içki veya akşam yemeği yiyebilecekleri yükseltilmiş bir platform seçeneği de söz konusu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  PPL’den Apple Web Radyoları İçin Lisanslama Girişimi

 

Türkiye

 

Türkiye’de de canlı konserlere dönüş “Park Et Seyret” etkinliği ile Haziran ayının sonunda başlamıştı. İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Yenikapı’da devam eden etkinlik için girişte ateş ölçümü, maske temini ve dezenfeksiyon işlemleri gibi koruyucu önlemlerle seyirciler kendi park alanları içerisinde sandalyelerine oturarak konserleri izleme olanağı buluyor.

 

Temmuz ayında Açık Hava Konserleri de koruma tedbirleriyle başladı. Koltukların dezenfekte edildiği, oturma düzenin sosyal mesafeye göre ayarlandığı, girişte ateş ölçümü ve maske dağıtımı yapıldığı konserler serisi “Harbiye Açık Hava Yıldızlar Geçidi” adı altında 8 Ekim’e kadar sürecek.

 

Öte yandan Türkiye’nin önemli festivallerinden birisi olan ve bu yıl 27.si düzenlenen İstanbul Caz Festivali de farklı bir programla Eylül ayında izleyicisiyle buluşuyor. Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen İstanbul Caz Festivali, 2-14 Eylül arasında açık hava mekânlarda, 5 Eylül-1 Kasım arasında ise çevrimiçi platformda gerçekleştirilecek. Dileyenler konserleri iki gün arayla çevrimiçi platformdan, bilet satın alarak izleyebilecek. Dijital yayına açılan konserlere 45 gün boyunca Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden erişilebilecek.

 

Fotoğraf: Mika Baumeister