İnternet Servis Sağlayıcısı COX Tazminat Miktarında İndirim İstedi

Cox Communications şirketi aralarında Universal, Sony ve Warner’ın da bulunduğu yapım şirketlerine ödeyeceği tazminatta 243 milyon dolar indirim için başvuruda bulundu.

 

Sony Müzik, Universal Müzik ve Warner Müziğin de dahil olduğu 53 yapım şirketi tarafından 2018 yılı Temmuz ayında Cox Communications şirketi aleyhine kullanıcıların hak ihlallerini engelleyecek önlemleri almadığı iddiasıyla dava açılmıştı.

 

Mahkeme, şirketin izinsiz kullanılan 10.017 kayıtın her biri için 99,830.29 dolar olmak üzere toplamda 1 milyar dolar ödeme yapmasına karar verdi.

 

Bakınız: https://muzikanaliz.com/amerikan-internet-servis-saglayici-sirketi-coxa-ceza/

 

ABD merkezli internet servis sağlayıcısı Cox Communications şirketi, 1 milyar dolarlık telif hakkı ihlaline ilişkin kararı beklenmedik ve çok fazla bulduğunu belirterek karara itiraz hakkını kullandı. Cox Communications şirketi ödenmesi hükmedilen tazminatta indirim veya yeniden yargılama yapılması için başvuruda bulundu. ABD Bölge Mahkemesi Hakimi telif hakkı ihlali için eser başına ödenmesi hükmedilen tazminat miktarının aşırı olduğu iddiasını reddetti, fakat ihlale konu kullanımların gözden geçirilebileceğini belirtti. Sonrasında ihlale konu eser listesi hakkında kanıtlarını sunabilmeleri için taraflara süre verildi.

 

Digital Music News tarafından yapılan habere göre, Cox Communications şirketi kayıtlarla ilgili listesini hazırlayarak başvuruda bulundu.

 

Cox Communications şirketinin hukuk birimi mahkemeye yaptığı başvuruda 7.579 eser kullanımının olduğunu belirtti. Bu iddiaya göre 2.438 eserin hatalı hesaplandığı iddia edildi. Bu da ödenecek toplam miktardan 243,39 milyon dolar indirim anlamına geliyor.

 

Cox şirketi ayrıca yaptığı başvurudaki listelerde eser sahipleri ve fonogram yapımcıları gibi ayrı hak sahipleri için aynı şarkının tekrar listelendiğini tazminat miktarının iki kere hesaplandığını raporladı. Mahkemenin her eser için 99.830,29 dolar ödenmesine karar verdiğini, bu miktarın her hak sahibi için değil tek bir müzik eseri için olduğunu dilekçesinde belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  İstanbul BAM 16. Hukuk Dairesi - Esas No: 2017/3396 - Karar No: 2019/2714

 

Son olarak dosyada bulunan 400 adet eserin, hak sahipliği belgelerindeki kayıt tescilindeki eksiklikler veya problemler nedeniyle tazminat istemi durdu.

 

Fotoğraf: Bill Oxford