COX Müzik Şirketlerine Tazminat Ödeyecek

Amerika’da yapım şirketleri ve edisyon şirketleri ile Amerika’nın büyük internet servis sağlayıcısı Cox arasında görülen davada, Cox Communication Şirketi’ne makul önlemleri almadığı gerekçesiyle 1 Milyar Dolar tazminat ödemesine hükmedildi.

 

53 Yapım Şirketi Davacı

Amerika Virjinya Bölge Mahkemesi Cox’un 10.000’den fazla kayıt ve eserin ihlal edilmesine katkıda bulunduğu ve Amerika İnternet Yasası DMCA madde s512(i)’ye göre tekrar eden ihlallere karşı makul önlemleri almadığına hükmetti.  Dava Temmuz 2018’de Cox’un yüzbinlerce ihlal bildirimini görmezden gelmesi üzerine Sony Müzik, Universal Müzik ve Warner Müziğin de dahil olduğu 53 yapım şirketi tarafından açıldı. Sonuç olarak Cox’un ihlal edilen her bir içerik için yaklaşık 100.000 Dolar ödemesine karar verildi.

 

Geçtiğimiz Aralık ayında alınan karara göre şirket, 10.107 kayıt için her biri 99.000 Dolar’dan biraz fazlasına denk gelecek şekilde toplamda 1 Milyar Dolar ödeme yapacak.

 

IFPI Görüşü

IFPI’ın görüşü, kararın tüm çevrimiçi servis sağlayıcıların telif hakkı ihlallerini çözmeleri için   telif hakkı ihlallerine seyirci kalmamaları ve önlem almaları gerektiği konusunda önemli bir mesaj olduğu yönünde.

 

Kaçış Yok

Avrupa Birliği’nin çıkarmış olduğu son direktif Dijital Tek Pazar Direktifi ile internet servis sağlayıcılar ve diğer çevrimiçi aracı şirketlerin de telif hakkı yükümlülüklerinin düzenlendiği de dikkate alındığında, bu yükümlülükten kaçmamaları gerektiği görülüyor. 

 

Cox’un kararın çok sert ve benzeri görülmemiş bir tazminat olduğunu ileri sürmesine ve kararın yeniden görülmesi gerektiği yönündeki itirazlarına rağmen Amerika’da diğer internet sağlayıcılar için de bu yönde davaların geleceği ortada.

 

Fotoğraf: Bill Oxford
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-İsveç-Svensson Finding Kararı