İngiltere: Müzik İhracatı için Yeni Kurum

Telegraph’da yer alan habere göre İngiltere hükümetinin müziği ve diğer yaratıcı endüstrileri desteklemek için bir devlet ihracat kurumu kurmayı düşündüğü bildiriliyor. Brexit etkileri nedeniyle özellikle Avrupa ülkelerine turneleri bakımından zorlukla karşılaşan İngiliz müzik toplulukları bu kuruluş tarafından desteklenecek.

 

Kültür bakanı Oliver Dowden ofisin Avustralya ve Kanada’daki ajanslar benzeri bir çalışma yaparak sanatçıların yeni pazarlara açılmasına yardımcı olmak için, ihracat lojistiği ve stratejisi konusunda destek vereceğini söyledi.

 

İngiltere, müzik sektörünün yurt dışına açılması için uzun bir süredir kamu desteği sağlamaktaydı. İngiltere fonogram endüstrisi temsilcisi BPI tarafından yönetilen Müzik İhracatını Büyütme Planı kapsamında, bağımsız yapım şirketlerine 5.000-50.000 pound arasında destek sağlanıyor.

 

BPI CEO’su Geoff Taylor, “BPI, kayıtlı müzik ihracatının on yıl içinde ikiye katlanarak 1 milyar sterlin üzerine çıkma potansiyelini gerçekleştirmek için hükümetle yeni bir ortaklık için güçlü bir örnek oluşturuyor” dedi.

 

“Hükümetin bağımsız sanatçılar için Müzik İhracatını Büyütme Planını genişletmesini,  uluslararası vitrinde yer almaları için daha fazla işbirliği yapmasını ve sanatçıların ve müzik şirketlerinin uluslararası faaliyetlerde karşılaşılan karmaşıklıkların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için bir müzik veya yaratıcı endüstriler ihracat ofisi kurmayı düşünmesini öneriyoruz” dedi.

 

Fotoğraf: Paul Fiedler
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Streaming ve Müzik Endüstrisi